Lithium ion battery solar charger design and simulation
Lityum iyon pil güneş şarj cihazı tasarımı ve simülasyonu
- Tez No: 796920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Lityum-iyon piller için şarj cihazının çalışması, performansta doğruluk gerektirir, bu nedenle, pilin ömrünün kısalmasına neden olan sıcaklık artışını önlemek için şarj işlemi, sabit bir akım ve pil voltajıyla orantılı bir voltaj seviyesinde başlamalıdır. İzin verilen sınırın aşılması bataryaya zarar verir. Bu çalışmada Li-Ion pil için akıllı şarj cihazı tasarlanmış ve simüle edilmiştir. Önerilen şarj cihazı, bağımsız PV dizisinden sağlanır ve bu, hem MPPT'yi hem de pil şarjını aynı anda kontrol etmek için gereklidir. Şarj dizisi, sabit akım şarj modu CC ile başlar, SOC belirli bir değere ulaştığında şarj cihazı şarj modunu sabit voltaj CV moduna değiştirir. CC modunda, PV dizisi bataryaya tam gücünü verir, ancak CV modunda, PV dizisi batarya şarj kapasitesine eşdeğer bir güç sağlar. Simülasyonların sonuçları, incelenen tüm durumlarda sistem verimliliğinin %95'e yakın olduğunu göstermektedir. Önerilen sistem değişken ışınım seviyelerinde bile aynı verimle çalışabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The charger work for lithium-ion batteries requires accuracy in performance, so charging must start at a voltage level commensurate with a constant current and the battery voltage to avoid the battery's temperature rising, which causes a reduction in its life. Exceeding the permissible limit will cause damage to the battery. In this work, a smart charger for a Li-Ion battery was designed and simulated. The proposed charger is supplied from the stand-alone PV array, and that is required to control both MPPT and battery charging at the same time. The charging sequence starts with constant current charging mode CC, when the SOC reaches a specific value then the charger changes charging mode into constant voltage CV mode. In CC mode, the PV array delivers its full power to the battery, but in CV mode, the PV array delivers a power equivalent to the battery charging capacity. The outcomes of simulations demonstrate that the system efficiency is near 95% in all studied cases. The proposed system can operate with the same efficiency even at variable irradiance levels.