Flokla kaplanmış yüzeylerde konfor özelliklerinin incelenmesi
Investigation of comfort properties on flocked coated surfaces
- Tez No: 796946
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Giysi konforu insan hayatında önemli olan bir kavramdır. Koruyucu kıyafet, sporcu kıyafetleri gibi birçok alanda kumaşların konfor özellikleri incelenmektedir. Çünkü kişinin bulunduğu çevre ile giydiği kıyafetin kumaş özellikleri arasındaki ilişki insanın psikolojik, fizyolojik ve termofizyolojik konforunu etkilemektedir. Bundan dolayı giysi konforu ile ilgili literatürde farklı yöntemlerin kullanıldığı birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada literatürden farklı olarak giysi konforu alanında flok kaplama yöntemi kullanılmıştır. Flok kaplama yöntemi ile ilgili olarak tıbbi tekstil, döşemelik kumaş ve sıvı emilimine yönelik malzemelerin geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Ancak giysi konforu alanında yapılan çalışmalar son derece kısıtlıdır. Yapılan çalışmada, flok lifleri su bazlı akrilik yapıştırıcı kullanılarak elektrostatik floklama yöntemine göre pamuklu kumaş üzerine kaplanmıştır. Taşıyıcı materyal olarak %100 pamuklu dokuma kumaş; flok lifleri olarak da piyasada yaygın olarak kullanılan farklı uzunluk ve inceliklere sahip polyester, nylon, viskon ve pamuk flok lifleri kullanılmıştır. Floklama süresi 12 saniye olarak sabit tutulmuştur. Flok lif türü, kaplama oranı, flok lif inceliği ve flok lif uzunluğunun konfor özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Üretilen numunelerin gramaj, su buharı geçirgenliği, termal konfor özellikleri ve hava geçirgenliği ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen ölçüm sonuçları SPSS veri analiz programında istatiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, özellikle flok lif türü, flok incelik ve uzunluğu ile flok kaplama oranının flok kaplanmış yüzeylerin konfor özellikleri üzerinde önemli etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Clothing comfort is an important concept in human life. The comfort properties of fabrics are examined in many areas such as protective clothing and sportswear. Because the relationship between the environment of the person and the fabric properties of the clothing affects the psychological, physiological and thermophysiological comfort of the person. Therefore there are many studies in the literature on clothing comfort using different methods. In this study, flock coating method was used differently from the literature. Flock coating method has been used in the production of materials such as medical, flooring, liquid absorption. However, it has never been used before in the field of clothing comfort. In the study, flock fibres were coated on cotton fabric by electrostatic flocking method using water-based acrylic adhesive. 100% cotton woven fabric was used as the carrier material and polyester, nylon, viscose and cotton flock fibres with different lengths and finenesses commonly used in the market were used as flock fibres. Flocking time was kept constant as 12 seconds. The effects of flock fibre type, coating density, flock fibre fineness and flock fibre length on comfort properties were investigated. Weight measurements, water vapour permeability measurements, thermal comfort properties and air permeability measurements of the produced samples were made. The measurement results obtained were statistically analysed in SPSS data analysis programme. The results obtained revealed that especially flock fibre type, flock fineness and length and flock coating density have significant effects on the comfort properties of flock coated surfaces.