Covid-19 pandemisinin turistik tüketim üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the Covid-19 pandemic on touristic consumption
  1. Tez No: 796947
  2. Yazar: BATUHAN BURAK BÜYÜKSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya nüfusunun neredeyse tamamını etkileyen Covid-19, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana küresel ekonominin bozulmasında en ciddi problemlerden birisi olarak ifade edilmektedir. Tez çalışmasının amacı Covid-19'un bireylerin turistik tüketici davranışı algıları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırma nicel olarak tasarlanmış ve veri toplama tekniği olarak anket tekniği kullanılmıştır. Uygulama alanı olarak Kuşadası'nda gerçekleştirilen anket çalışmasından 539 anket formundan elde edilen veriler aracılığıyla analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak hipotezler belirlenmiş ve güvenirlik, geçerlilik, normallik testleri yapılmıştır. Belirlenen hipotezleri test etmek amacıyla t-testi, tek yönlü Anova ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada sonuç olarak, Covid-19'un turistik tüketici davranışı algıları üzerindeki etkilerinin katılımcıların cinsiyet ve gelir durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı, katılımcıların yaş, medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların yaşları arttıkça Covid-19 sonrası turistik tüketici davranışları boyutlarına yönelik algı düzeyleri artmakta, evli olan katılımcıların turizme eğilimleri ve hijyene yönelik algı düzeyleri bekar katılımcılara göre daha yüksek düzeyde olduğu ve eğitim düzeyleri arttıkça Covid-19'un turizme eğilim, gıda ve konaklama ve hijyene yönelik algıları da arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effecting almost the entire world population, the Covid-19 pandemic is referred as one of the most serious problems global economy has faced since World War II. The aim of the thesis is to study the Covid-19 pandemic's effects on the individuals' perceptions of touristic consumer behaviour. The research designed to be quantitive and questionnaire technique was used for gathering data. Analyses were carried out through the data obtained from 539 questionnaire forms from the survey conducted in Kuşadası as the application area. Hypotheses were set in accordance with the aim of the study and reliability, validity, and normality tests were performed. In order to test the determined hypotheses, T-test, one-way Anova and correlation analyses were carried out. According to the results of the study, while there is not a statistically significant difference in the effects of Covid-19 on the perceptions of touristic consumer behaviour according to the gender and income status variables of the participants, there was a significant difference according to the age, marital status and educational status variables of the participants statistically. It is established that as the age of the participants increases, their perception level towards the dimensions of touristic consumer behavioursafter Covid-19 pandemic increases and the perception level of married participants towards tourism tendency and hygiene are higher than single participants. It is also established that as the level of education increases, the perceptions of Covid-19 towards tourism tendency, food and accommodation and hygiene also increase.