Darb-ı Fetih usûlünde bestelenmiş sözlü eserlerin usûl-arûz vezni ilişkisi
The relationship of rhtym-aruz meter of the songs which composed with the Darb-i Fetih rhytm
  1. Tez No: 796952
  2. Yazar: OSMAN SARIYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Türk Müziği'nin önemli isimlerinden Abdülkâdir Merâgî' nin tertîb ettiği Darb-ı Fetih usûlünde bestelenmiş sözlü eserlerin usûl-arûz vezni ilişkisi incelenmiştir. Usûl ilk icâdından bu yana birçok değişime uğramış, 19. yy sonları itibarıyla rağbet görmemesi sonucu unutulmaya yüz tutmuş ve bestelenmiş eserlerin büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşmayı başaramamıştır. Bu bilgilerden hareketle ayrıntılı bir kaynak taraması yapılarak bu usûlde bestelenen 13 sözlü esere ulaşılmış ve notaları finale programında tekrardan kaleme alınıp güftelerinin vezinleri ile usûl arasındaki uyumları, güftelerin melodiye dağılımını incelemek amacıyla usûl üç çizgi üzerinde gösterilip usûl darplarının altlarına güfte heceler halinde yerleştirilmiştir. Ayrıca eserlerin güftelerinin vezin kalıpları bulunmuş, bu şekilde Darb-ı Fetih usûlünde bestelenen sözlü eserlerin usûl ve vezin uyumunun ne şekilde işlendiği ve sözlü eserler bestelenirken kullanılan yöntemler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examined at the connection between the usûl-arûz rhythm of the oral works created in the Darb-Fetih rhythm organized by Abdülkâdir Merâgî, one of the major figures in Turkish music. Since its creation, rhythm has undergone many modifications. It was forgotten because it was unpopular by the end of the 19th century, and the majority of the compositions created before then have not survived to the present. A thorough review of the literature was conducted using this information to arrive at 13 verbal works composed in this rhythm. The notes of the compositions were then rewritten in the final program, the rhythm was displayed on three lines to ascertain the harmony between the meter and rhythm of the lyrics, and the compositions' words were arranged in syllables underneath the the rhythm mints. Moreover, word patterns in the works' meter were discovered. So, the processing of the rhythm and meter harmony of the Darb-Fetih rhythmic oral works has been identified.