Modifiye elektrotlar ile ürik asit varlığında ısoxsuprıne ilacının saptanması
Determination of isoxsuprine in the presence of uric acid using modified electrodes
  1. Tez No: 796998
  2. Yazar: BİRGÜL DÜGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyagerlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu çalışmada, isoxsuprine ilacının saptanması için camsı karbon elektrotları karbon nanotüp ve karbon nanoblack ile modifiye edilmiştir. Elde edilen modifiye elektrotlar isoxsuprine molekülünün yükseltgenmesine önemli oranda katalitik bir etki göstermiştir. Ayrıca, isoxsuprine molekülüne ait sinyalin akım miktarında da artış meydana gelmiştir. Önerilen elektrot ile ürik asit varlığında isoxsuprine molekülü seçimli olarak saptanmıştır. Dönüşümlü voltametri ile yapılan kalibrasyon çalışmasında, akım-konsantrasyon ilişkisinin 2x10-7 M ile 1.47x10-5 M aralığında doğrusal olduğu belirlenmiştir. Isoxsuprine için saptama sınırı 1x10-7 M olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, glassy carbon electrodes were modified with carbon nanotubes and carbon nanoblack for the determination of isoxsuprine. The modified electrodes obtained exhibited high catalytic activity towards the oxidation of isoxsuprine. Also, a remarkable increase in peak current for isoxsuprine was observed. The proposed electrode was applied for the selective determination of isoxsuprine in the presence of uric acid. The peak current was linear with concentrations in the range from 2x10-7 M to 1.47x 10-5 M by cyclic voltammetry. The detection limit was 1x10-7 M for isoxsuprine.