Çizgi kaynaklı yağmurlama sulama yönteminin yarı-kurak iklim koşullarında yetiştirilen mercimek (Lens culinarisMed.) bitkisinin verim ve verim bileşenlerine etkisi
  1. Tez No: 796999
  2. Yazar: VAHAP ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sulama projelerinin kısıntılı su kullanma koşullarına göre planlanması ve işletilmesi önem kazanmaktadır. Böyle bir uygulama için öncelikle verim ile sulama arasındaki ilişkileri ortaya koyan kapsamlı çalışmalara gerek duyulmaktadır. Bunlar içerisinde çizgi kaynaklı yağmurlama sulama sistemleri [ÇKYSS] (line source irrigation systems) son yıllarda, üzerinde en fazla durulan yöntemlerden birisidir. Yöntemde, parsel ortasına yerleştirilmiş tekil bir yağmurlama laterali kullanılmakta, lateraller üzerinde belli aralıklarla dizilmiş yağmurlama başlıkları bulunmaktadır. Sistemde, lateral boyunca eş su dağılımı sağlanmasına karşın, hattan uzaklaştıkça uygulanan su miktarının yaklaşık doğrusal olarak azaldığı bilinmektedir. Çalışma, yağmurlama yöntemiyle farklı düzeylerde sulanan beş ayrı konu üzerinde yürütülmüş ve konuların dane verimleri istatiksel olarak birbirinden farklı bulunmuştur. En yüksek verim büyüme mevsimi boyunca su eksikliği çekmeyen alanda 205 kg/da bulunmuştur. Su almayan konuda ise en düşük verim 125 kg/da olarak gerçekleştirilmiştir. Diğer incelenen parametrelerde; bitki boyu en yüksek 52 cm, 100 tane ağırlığı en yüksek 3.9 g olarak bulunmuştur. Bu çalışmayla, mercimek (Lens culinaris Med.)'te oluşturulacak sulama düzeyleriyle su tasarrufu, suyun etkinliğinin sınırları ve bu sınırların verim bileşenlerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Planning and operation of irrigation projects according to the limited water usage conditions have gained considerable attention. Comprehensive studies are required to demonstrate the relationship between the yield and the irrigation for such an application. Recently, line-source irrigation system is one of the most studied methods among other irrigation systems. In this method, a single lateral sprinkler placed in the middle of parcel is used, and also the sprinkler heads are lined up at certain intervals on the laterals. In the system, even though the equal water distribution is provided along the lateral, it is well known that applied water amount decreases approximately linearly when moving away from the line. This study was carried out as five seperate treatments at different irrigation levels, and the grain yield of each treatment was found statistically significant. Results showed that the highest yield was determined as 205 kg/da during the growing season for the treatment with no water limitations and the lowest yield was obtained as 125 kg/da for the treatment of waterless. The highest plant height and hundred kernel weight were found as 52 cm and 3.9 g, respectively. In this study, water saving, borders of water activities and effects of these borders on the lentil yield and yield components were investigated by generating the water irrigation levels.