Okulöncesi dönem çocuk kitaplarının resimsel özelliklerinin incelenmesi: Alanyazın analizi
Examining of pictorial characteristics of preschool children's books: Literature analysis
- Tez No: 797013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmada okul öncesi döneme yönelik hazırlanan resimli çocuk kitaplarının resimsel özellikleri üzerine çalışılan makalelerin ve tezlerin içerik özellikleri bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesine dayalı bir çalışmadır. Çalışma kapsamında ele alınan makale ve tezler amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklem ile seçilmiştir. Araştırma kapsamında 2005-2022 yılları arasında yayınlanmış 88 çalışma incelenmiştir. Araştırmanın verileri doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak oluşturulan içerik analiz formu ile toplanarak, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Dokümanlar tür, yıl, üniversite, anabilim dalı, alan, makalelerinin yayımlandığı dergi, dergi indeksi, yazar sayısı, araştırma türü (yöntemi), örneklem çeşidi ve büyüklüğü, anahtar kelime dağılımı, veri toplama aracı, sayfa sayısı, unvan ve cinsiyet, konu ve sonuçlarına dair kategorilerle incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar Excelde veri görselleştirme ile somut hale çevrilerek yüzde ve frekans olarak gösterilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, en çok çalışmanın 2017 yılından sonra yayınlandığı, tezlerin en çok alan eğitimi kapsamında, Hacettepe Üniversitesinde ve Eğitimin Kültürel Temelleri Anabilim Dalı altında yazıldığı, makalelerin en çok 2 yazarlı olup Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisinde yayınlandığı, nitel yöntemin daha çok kullanıldığı, en çok“Çocuk Edebiyatı”anahtar kelimesinin ve formların kullanıldığı, tez danışmanlarının en çok Prof. Dr. Unvanlı olduğu, makalelerde sorumlu yazar olarak en çok unvan verilmemiş yazarların olduğu, makale sorumlu yazar %77 ve tezleri tamamlayanın %85 en çok kadın yazar olduğu, en çok iç yapı ve dış yapı özellikleri, resimsel (illüstrasyon) özelliklere yönelik çalışıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to examine the articles and theses studied on the pictorial features of illustrated children's books prepared for the preschool period in terms of content characteristics. The research is a study based on document review, one of the qualitative research methods. The articles and theses considered within the scope of the study were selected by criterion sampling from the sampling methods for the purpose. Within the scope of the research, 88 studies published Decently between 2005 and 2022 were examined. The data of the research were collected through document review. The data of the study were collected by the content analysis form created by the researcher taking the expert opinion and analyzed by the content analysis method. The documents were examined by type, year, university, department, field, journal in which the articles were published, journal index, number of authors, research type (method), sample type and size, keyword distribution, data collection tool, number of pages, title and gender, subject and results categories. The results obtained are translated into concrete with data visualization in Excel and shown as percentage and frequency. Considering the results of the research, the most studies were published after 2017, the most theses were written within the scope of field education, at Hacettepe University and under the Department of Cultural Foundations of Education, the most articles were published in the Journal of the Faculty of Education of Hacettepe University with 2 authors, the qualitative method was used more, the most“Children's Literature”keywords and forms were used, the most thesis advisors were Prof. Dr. It has been concluded that she has a title, there are the authors who have not been given the title as the responsible author in the articles, the responsible author of the article is 77% and the one who completed the theses is the most female author, the most internal structure and external structure features, pictorial (illustration) features are studied.