Web based GIS optimazation for coverage in wireless sensor network
- Tez No: 797033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Taşkın tahminleri ve uyarıları vermek için, havza yönetiminin görselleştirilmesi, modellenmesi ve analizi için kullanılabilecek gerçek zamanlı bir CBS modelinin oluşturulması konusunda araştırma yapmak önemlidir. Bu paradigma İnternet ile tamamen entegre edilmelidir. Bir coğrafi bilgi sistemi (CBS) için orijinal bir prototip oluşturmak için, çeşitli ileri teknolojileri incelemek gerekir. Bu yepyeni teknolojiler nedeniyle, İnternet tabanlı bilgisayar modellemesi artık çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Hidroloji, şu anda mevcut olan birçok teknoloji ve bunların olası kullanımları ile ilgili olarak araştırılmaktadır. Bu çerçeveyi kullanarak, çok çeşitli veri modellerini barındırabilecek tek bir kavramsal çerçeveye bir dizi coğrafi veri yapısı dahil edilebilir. Saha izleme verileri için yararlı olması için, hızlı bir geri dönüş süresine sahip olması ve coğrafi bilgi sistemine gerçek zamanlı olarak bağlanması gerekir. Sonuç olarak, hızlı bir şekilde doğrulayabilmelidir ...
Özet (Çeviri)
In order to give flood forecasts and warnings, it is important to do research into the creation of a real-time GIS model that can be utilized for the visualization, modeling, and analysis of watershed management. This paradigm must be fully integrated with the Internet. To create an original prototype for a geographic information system (GIS), it is necessary to examine a diverse array of cutting-edge technologies. Due to these brand-new technologies, Internet-based computer modeling may now be carried out in a variety of distinct ways. Hydrology is researched in relation to the many technologies now available and their prospective uses. Using this framework, a number of geographical data structures may be included into a single conceptual framework that can accommodate a wide range of data models. To be useful for field monitoring data, it must have a rapid turnaround time and connect in real time with the geographic information system. As a result, it must be able to swiftly validate environmental simulation models and improve the accuracy of forecasts by analyzing hydrological flows and events in real time. As a last step, it should evaluate whether or not the explored concepts and skills are actual and interact with people