Serebral palsili hastalarda femur boynu anteversiyon ve femur boyun-şaft açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of femoral neck anteversion and femur neck-shaft angles in cerebral palsy patients
  1. Tez No: 797083
  2. Yazar: MEHMET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ ZORER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Serebral palsi, gelişimini tamamlamamış, beyin dokusunda meydana gelen progresif veya dejeneratif olmayan bir hasar sonucu, postürün ve hareketin kontrolünü etkileyen,kronik, sensorimotor bir nörogelişimsel yetersizliktir.Okul çağındaki çocuklar arasında serebral palsi prevalansı 1000 canlı doğumda ikidir ve en sık görülen tutulum tipi spastik diplejidir.Serebral palsili hastalarda femur boynu anteversiyon açılarının ve femur boyun-şaft açılarının artmış olduğu bilinen bir gerçektir. Bu özellik, tutulum tipine bağlı olmadan tüm serebral palsili hastalarda mevcuttur. Çeşitli ölçüm yöntemleri ile saptanabilen ve çeşitli tedavi modaliteleri ile düzeltilebilen bu açısal değer bozukluklarının bilinmesi hastalığın seyri açısından son derece önemlidir. Kas-iskelet sisteminin fonksiyonlarının sağlanması,korunması ya da iyileştirilmesi için yapılan ortopedik tedavi hastanın yaşam kalitesine belirgin katkılar sağlar. Kliniğimizde 1999-2004 yillari arasinda tan konularak takip ve tedavi edilen spastik tip serebral palsili hastalar prospektif olarak değerlendirmeye alındılar. Bu kriterlere uyan 60 hasta calışmaya alındı. Serebral palsi öyküsü ya da soygeçmişi olmayan, tamamen başka nedenlerle izlenen ve pelvis grafisi ve kalça BT'si çekilen, yaş ve cinsiyet olarak çalışma grubu ile uyumlu olan 49 kişilik bir hasta grubu kontrol grubu olarak alındı. Çalışma grubundaki hastalarin 42'si 36. gestasyonel haftadan önce doğmuştu, dördünün prenatal komplikasyonlan olmuştu, diğer 14 hastada ise herhangi bir patolojik doğum öyküsü yoktu. Hastaların 33'ü kuadriplejik, 16's diplejik, 11'i hemiplejikti. Çalışmaya alınan hastaların tumü destekli ya da desteksiz yürüyebiliyordu. Çalışma ve kontrol gruplarındaki tüm hastalara 110 cm. uzaklıktan ön-arka pelvis grafileri çekilerek femur boyun-saft açıları, her iki kalça ve dizlerden geçecek şekilde kesitler içeren bilgisayarlı tomografiler çekilerek femur boynu anteversiyon açıları ölçüldü. Sonuçlar değerlendirilerek istatistiki olarak anlamlılıklar ortaya kondu ve bu değerlendirmelere göre hangi hastaların takip edileceği hangilerinin kalça ile ilgili kemiksel girişime ihtiyaç duyacağı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy is a chronic and sensorymotor neurodevelopmental insufficiency non-progressively and non-degeneratively occuring in not fully developed brain tissue and modulates posture and movement. Prevelance of cerebral palsy is 2 per 1000 live births and the most commonly seen type is spastic diplegia. Femoral neck anteversion angle and femoral neck-shaft angle are known to be high in values in cerebral palsy patients. This property is evident for all cerebral palsy patients. These abnormal values are so important for progression of the disease but can be evaluated with many measuring techniques and can be successfully treated with many therapy modalities. Orthopedic treatment, applied for skeletal system functions to be maintained, prevented and improved, makes quality of life of the patient to be higher. Spastic type cerebral palsy patients who was admitted to our clinic between the years of 1999-2004 were evalualed prospectively. 60 patients meeting the criteria was included ni the study. Also a control group consisting of 49 people matching in age and sex with the study group was made. These people were just founded incidentally and admitted to our hospital for other reasons. In the study group 42 patients was born before 36 gestational weeks. 4 had prenatal complications and the rest 14 had no pathological birth anamnesis. 33 of the patients were quadriplegic, 16 were diplegic and 1 were hemiplegic. Al of the patients included ni the study were able to walk either independently or dependently. For all the patients either in study or control groups a pelvis Ar roentgenogram performed with a distance of 110 cm. and CT scans including sections both of hip and knee was perfrmed and femoral collum-shaft angle and femoral neck anteversion angle was measured.The results wre evaluated and a confirmation was made about the patients to be followed-up or a bony procedure to be performed.