Eklemeli imalat yöntemi ile üretilmiş parçalara üretim sonrası yapılan işlemlerin yüzey kalitesine ve mekanik özelliklere etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of post-production processes on surface quality and mechanical properties of parts produced by additive manufacturing method
  1. Tez No: 797093
  2. Yazar: HAYRİYE CEMRE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Üç boyutlu yazıcı teknolojileri; Savunma sanayi ve havacılık, otomobil, inşaat, tekstil, sağlık gibi birçok sektörde kendine yer bulmuş ve bu alanlara hizmet verirken de gelişmeler göstermeye devam etmiştir. Yapılan bu çalışmada, üç boyutlu yazıcı teknolojilerinden birisi olan eriyik biriktirme yöntemi (FDM) kullanılarak baskısı alınan ürünler için kullanılacak malzemenin, üretim sonrası istenen mekanik özelliklerini iyileştirmek için hangi doluluk oranında, sıcaklığın süreye bağlı malzeme üzerindeki etkisinin anlaşılması amacı hedeflenmiştir. Sektörde sıklıkla kullanılan PLA ve PLA Plus malzemelerinden, %50 ve %100 doluluk oranlarında, 0,15 mm ve 0,30 mm olmak üzere iki farklı katman kalınlığında 32 adet numune üretimi gerçekleştirilmiştir. Numuneler 100°C sıcaklıkta; 30 dakika, 60 dakika ve 90 dakika olmak üzere değişken süreler ayarlanarak termal yaşlandırma işlemine tabi tutulmuştur. İşlem sonrası çekme testi uygulanan numunelerde mekanik değişimler incelenmiş, en iyi özelliklere sahip ürünlerin hangi koşullar altında elde edilebileceğinin araştırılması deneysel ölçümler ile gözlemlenmiştir. Uygulanan termal yaşlandırma işlem sürelerinin, PLA ve PLA+ numunelerde malzemenin sabit sıcaklıkta, artan ve azalan şekilde mukavemet değerlerini değiştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional printer technologies have found their place in many sectors such as defense industry and aviation, automotive, construction, textile, health and have continued to develop while serving these areas. In this study, it is aimed to understand the effect of temperature on the material depending on the time at which integrity rate in order to improve the desired mechanical properties of the material after production to be used for the products printed by using the melt deposition method (FDM), which is one of the three-dimensional printer technologies. 32 samples were produced from PLA and PLA Plus materials, which are frequently used in the industry, at 50% and 100% integrity rate, with two different layer 0,15 mm and 0,30 mm. The specimens were subjected to thermal aging at 100°C for varying periods of 30 minutes, 60 minutes and 90 minutes. After the process, mechanical changes in the specimens subjected to tensile test were examined and the conditions under which the products with the best properties can be obtained were observed by experimental measurements. It was concluded that the applied thermal aging process time changes the strength values of the material increasingly or decreasingly at constant temperature in PLA and PLA+ samples. Science Code : 91421 Key Words : FDM, PLA, PLA plus, thermal aging, tensile strength, Page Number : 45 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Salih KORUCU