Alüminyum kompozit ekstrüzyon profil tekniği ile 6XXX serisi alaşımların mekanik-metalografik özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of mechanical-metalographic properties of 6XXX series alloys with aluminum composite extrusion profile technique
- Tez No: 797153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
6xxx serisi alüminyum ve alaşımları, mekanik ve metalografik özellikleri sebebiyle otomotiv sektöründe darbe sönümleme profili ve yapısal profil olarak yaygın kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse otomobil imalatında alüminyum malzemeler hafif oldukları için mükemmel bir malzemedir. Ayrıca araç içindeki yolcuların kaza anında güvenliğini artırabilir ve geri dönüşümden sonra bile mekanik ve metalografik bir çok özelliğini koruyabilen malzemedir. Özellikle demir dışı bir metal olan alüminyumdan üretilen metalik borulu kutular, yüksek mukavemeti, düşük ağırlığı ve üretim süreci kolaylığı nedeniyle tasarımcılar tarafından araç tasarımında enerji emici olarak en çok kullanılan üründür. Alüminyum profil tasarımında en önemli konulardan biri statik ve dinamik yüklerdir. Malzemenin bu yüklere karşı deformasyon davranışı çok önemlidir. Bu nedenle paslanmaz tel takviyeli Al kompozit profillerin geleneksel Al alaşımlı profillere göre üstün mekanik davranış sergilemesi beklenmektedir. Sunulan tez önerisinde mekanik mukavemet beklentisi olan ancak hafiflik konusunda rekabetçi olacak alüminyum kompozit profil imalatı gerçekleştirilecektir. Son yıllarda yaygın olarak kullanılan 7xxx serisi yüksek mukavemetli alüminyum alaşımları ekstürüze edilebilirlik ve verimlilik olarak incendiğinde oldukça zor bir malzemedir. Tez kapsamında yapılacak çalışma ile 7xxx serisi mukavemet değerlerinden ancak 6xxx serisi kadar kolay ekstüzyon edilebilir kompozit malzemel üretilecektir. Bu tez kapsamında 6xxx serisi alüminyum ekstrüzyon profilleri içerisine ekstrüzyon üretimi esnasında, kalıp içersinden çelik tel besleme yaparak alüminyumun çelik tel üzerine sıvanarak yapışmasını sağlamak ve bu sayede alüminyum kompozit ekstrüzyon profilleri üretimi amaçlanmıştır. Kompozit alüminyum ekstrüzyon profilleri içerisinde sahip olduğu çelik teller sayesinde 210MPa olan akma dayanımını 450MPa kadar çıkarttığı yapılan ön araştırmalar sonucunda görülmüştür
Özet (Çeviri)
Aluminum and its alloys are among the most commonly used materials for structural applications today, with their high strength-to-weight ratio and energy-absorbing ability. For example, in the automotive industry, aluminum materials are an excellent material because they are light. They can also increase the safety of the passengers inside the vehicle in the event of an accident and retain their unique properties even after recycling. Metallic tubular boxes, especially made of aluminum, which is a non-ferrous metal, are the most used product by designers as an energy absorber in vehicle design due to their high strength, low weight and ease of production process. One of the most important issues in aluminum profile design is static and dynamic loads. The deformation behavior of the material against these loads is very important. Therefore, stainless wire reinforced Al composite profiles are expected to exhibit superior mechanical behavior compared to conventional Al alloy profiles. In the presented thesis proposal, aluminum composite profile production will be carried out, which has an expectation of mechanical strength but will be competitive in lightness. 7xxx series high-strength aluminum alloys, which have been widely used in recent years, are a very difficult material when examined in terms of extrudability and efficiency. With the work to be done within the scope of the thesis, composite materials that can be extruded as easily as the 6xxx series will be produced from the strength values of the 7xxx series. Within the scope of this thesis, it is aimed to produce aluminum composite extrusion profiles by feeding the steel wire through the mold during the extrusion production into the 6xxx series aluminum extrusion profiles, to ensure the adhesion of the aluminum by plastering on the steel wire. It has been seen as a result of the preliminary researches that it increases the yield strength from 210MPa to 450MPa thanks to the steel wires it has in the composite aluminum extrusion profiles.