İdari yargıda silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkeleri
Equality of arms and adversarial trial principles in administrative jurisdiction
  1. Tez No: 797181
  2. Yazar: SERKAN ASKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Ülkemizin tarafı olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ve Anayasa'nın güvence altına aldığı adil yargılanma hakkı, idari yargılama usulü bakımından da uyulması zorunlu olan temel ilkeleri kapsamına almaktadır. Silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkeleri de adil yargılanma hakkının koruma altına aldığı ilkelerdendir. Silahların eşitliği ilkesi, yargılamanın tarafları arasında yargılama usulüne dair hak ve yetkiler bakımından hakkaniyete uygun bir dengenin sağlanmasını, taraflardan birinin diğerine göre dezavantajlı bir duruma düşürülmeksizin iddia ve savunmalarını ileri sürebilmek için makul fırsatlara sahip olabilmesini temin etmektedir. Çelişmeli yargılama ilkesi ise, mahkemenin kararını etkileyebilmek amacıyla dava dosyasına sunulan ya da mahkemece re'sen dava dosyasına dâhil edilmiş bulunan her türlü görüş ve deliller hakkında tarafların bilgi sahibi olması ve bunlar hakkında görüş bildirebilmesi olarak tarif edilebilen yargılama usulü ilkesidir. Yargısal içtihatlarda ve öğretide her iki ilke arasında çok sıkı bir ilişki bulunduğu ve hatta bu ilkelerin birbirini tamamladığı kabul edilmektedir. Ayrıca her iki ilke arasındaki yakın ilişki idari yargılama usulü bakımından daha fazla öne çıkmaktadır. Bu nedenle çalışmada her iki ilkenin birlikte ele alınması benimsenmiştir. Silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkelerine uygun bir yargılama için idari yargılama usulünün hem pozitif düzenlemeleri ile hem de uygulamadaki mevcut durumu ile kapsamlı olarak ele alınması gerekmektedir. Bu yapılırken idari yargının kendine has özelliklerinin ve idare hukukundan etkilenen yönlerinin de dikkate alınması gerekmektedir. Çalışmada idari yargının hem temel ilkeleri yönüyle hem de pozitif hukuktaki ve uygulamadaki mevcut durumu yönüyle silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkeleri bakımından incelenmesine gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to a fair trial, which is guaranteed by the European Convention on Human Rights, to which our country is a party, and the Constitution, encompasses the basic principles that must be complied with in terms of administrative jurisdiction procedures. The principles of equality of arms and adversarial trial are among the principles protected by the right to a fair trial. The principle of equality of arms ensures that an equal balance is achieved in terms of the rights and powers of the parties to the trial with regard to the procedures of the trial, and that both parties have reasonable opportunities to present their claims and defenses without being at a disadvantage compared to the other party. The principle of adversarial trial, on the other hand, is the principle of trial procedure, which can be defined as the parties being informed about and expressing opinions about all kinds of opinions and evidence submitted to the case file or included in the case file ex officio by the court in order to influence the court's decision. It is widely accepted in judicial opinions and doctrine that there is a very close relationship between these two principles and they even complement each other. Additionally, close relationship between these two principles become more prominent in terms of administrative jurisdiction procedures. Therefore, both of the principles are discussed together in this study. For a trial in accordance with the principles of equality of arms and adversarial trial, the administrative jurisdiction procedure must be comprehensively considered with its positive regulations and current situation in practice. While doing so, it is necessary to take into account the unique characteristics of the administrative jurisdiction and its aspects affected by the administrative law. In this study, it has been tried to examine the administrative jurisdiction in terms of equality of arms and adversarial trial together with the basic principles and current situation of the administrative jurisdiction in positive law and in practice.