Effects of personality traits and workplace ostracism on positive work behaviour, withdrawal behaviours, and burnout
Kişilik özellikleri ve örgütsel dışlanmanın pozitif iş davranışı, geri çekilme davranışları ve tükenmişlik üzerindeki etkileri
- Tez No: 797180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada kişilik özellikleri, örgütsel dışlanma, pozitif iş davranışı, geri çekilme davranışları ve tükenmişlik arasındaki ilişkiler akademisyenler üzerinde incelenmiştir. Bu araştırmanın iki amacı vardır. Birincisi cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum ve akademik unvanın örgütsel dışlanma, pozitif iş davranışı, geri çekilme davranışları ve tükenmişliğe göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir. İkincisi ise beş faktör kişilik özellikleri ve örgütsel dışlanmanın pozitif iş davranışı, geri çekilme davranışları (psikolojik ve fiziksel) ve tükenmişliği yordama düzeylerini incelemektir. Araştırmada veri toplamak için kişisel bilgi formunun yanısıra“Örgütsel Dışlanma Ölçeği”,“”Beş Faktör Kişilik Özellikleri Envanteri“, ”Pozitif İş Davranışı Ölçeği“, ”Geri Çekilme Davranışları Ölçeği“ ve ”Maslach Tükenmişlik Envanteri" kullanılmıştır. Verileri analiz ederken yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatitikler faktör analizi ve güvenirlik analizi, bağımsız gruplar için t-testi, varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Türkiye'de devlet üniversitelerinin iktisadi ve idari bilimler fakültelerine bağlı bölümlerinde görev yapan akademisyenler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Veriler kolayda örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Çevrimiçi anket formunun linki akademisyenlere e-posta olarak iletilmiştir. Araştırmaya 57 üniversiteden 446 akademisyen (188'i kadın, 258'i erkek) dönüş sağlamıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 39.59'dur (S = 10.25). Katılımcıların 296'sı evil, 150'si bekardır. Sonuçlar, erkeklerin kadınlara göre daha fazla örgütsel dışlanma algıladığını göstermiştir. Ayrıca, evli akademisyenler, bekarlara göre daha fazla örgütsel dışlanma algılamakta, daha fazla olumlu iş davranışı ve fiziksel geri çekilme davranışı sergilemektedirler. Doktora derecesine sahip akademisyenler, yüksek lisans derecesine sahip akademisyenlere göre daha fazla olumlu iş davranışı sergilemektedir. Araştırma görevlileri, doçent ve profesörlere göre daha fazla tükenmişlik algılamaktadır. Ayrıca öğretim görevlileri ve doktor öğretim üyeleri, profesörlere göre daha fazla tükenmişlik algılamaktadır. Doçentler, araştırma görevlilerine göre daha olumlu çalışma davranışları göstermektedir. Araştırma görevlileri, profesörlere göre daha yüksek düzeyde psikolojik ve fiziksel geri çekilme davranışlarına sahiptir. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçları, dışadönüklük, sorumluluk ve deneyime açıklık kişilik özelliklerinin pozitif ve anlamlı olarak pozitif iş davranışını yordadığını göstermektedir. Sorumluluk kişilik özelliği negative yönde, nevrotiklik ve örgütsel dışlanma pozitif yönde psikolojik geri çekilme davranışını yordamaktadır. Sorumluluk ve deneyime açıklık negatif yönde, nevrotiklik ve örgütsel dışlanma ise pozitif yönde fiziksel geri çekilme davranışını yordamaktadır. Son olarak, dışadönüklük, uyumluluk ve sorumluluk pozitif yönde, nevrotiklik ve örgütsel dışlanma ise pozitif yönde tükenmişliği yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between personality traits, organizational ostracism, positive work behavior, regression and burnout have been examined on academicians. There are two purposes in this study. The first one is to determine whether gender, educational level, marital status, academic title depend on organizational ostracism, positive work behavior, regression and burnout. The second one is to study prediction scale of five factor personality traits, organizational ostracism, positive work behavior and regression (physical and psychological) and burnout. In order to gather data, in addition to personal information forms“ Organizational Ostracism Scale”,“Personality Inventory of Five Factor Personality Traits”“Positive Work Behavior Scale”“Regression Scale”and“Maslach Burnout Inventory”have been used in the study. While analysing the data, descriptive statistics such as percentage, frequency, arithmetic mean and standard deviation factor analysis and reliability analysis, t-test for independent groups, analysis of variance, Pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis have been used. The academicians working in the departments of business faculties and economic and administrative sciences faculties of universities in Turkey establish the scope of this research. The data have been gathered through convenience sampling method. The link of online survey form has been sent to academicians via e-mail. 446 academicians from 57 universities, 188 of whom are women and 258 of whom are men, responded to the survey. The average age of the participants is 39.59 (S = 10.25). 296 of the participants are married and 150 of them are single. Findings have shown that the men experience organizational ostracism more than the women. Moreover, married academicians experience more organizational ostracism than the singles and thus they display more positive work behavior and physical regression. Academicians with PhD display more positive work behavior than academicians with Master's degrees. Research assistants experience burnout more than associate professors and professor. In addition, lecturers and lecturers with PhD experience burnout more than professors. Associate professors show more positive work behaviors than research assistants. Research assistants have higher levels of psychological and physical regression than professors. The hierarchical regression analysis results show that the personality traits of extraversion, responsibility and openness to new experiences positively and meaningfully predict positive work behavior. Responsibility personality trait predict psychological regression in a negative way and neuroticism and organizational ostracism predict psychological regression in a positive way. Responsibility and openness to new experiences predict physical regression in a negative way and neuroticism and organizational ostracism predict psychological regression in a positive way. Finally, extraversion, agreeableness and responsibility predict burnout in a positive way and neuroticism and organizational ostracism predict burnout in a positive way.