Devlet koruması altında yetişmiş bireylerin ebeveynlik süreçleri: Ankara örneği
Parenting processes of individuals raised under state protection: The case of Ankara
  1. Tez No: 797184
  2. Yazar: ONUR İŞLEYİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal politikaların merkezinde olan“Aile”bir çınar gibi toplumun kök salmasını sağlamaktadır. Evliliğin en önemli amacı yeni ve farklı bir aile olabilmektir. İki ayrı birey tek çatı altında bir araya gelerek özledikleri yeni ailenin alt yapısını oluşturur yani aile kurarak yeni bir ilişki biçimi inşa eder. Çocuklarımız da bilinçli bireyler olarak yetişerek sağlıklı aileleri oluşturacak, böylelikle güçlü toplumların nesilden nesile aktarılması sağlanacaktır. Ancak dezavantajlı kesimlerde bu durum farklıdır. Hayatının bir bölümünü devlet koruması altında geçirmiş bireyler ebeveynlik sevgisi başta olmak üzere birçok duygudan yoksun olarak büyümektedir. Bu bireyler kurum bakımından ayrıldıkları zaman atıldıkları yeni hayat serüvenlerinde birçok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır. Kurum bakımı altında yetişmiş bireylerin kendi ailelerini kurduktan sonra da sorunlar yaşayabileceği muhtemeldir. Ebeveynsiz büyüyen çocuklar otorite figürüne uymada zorluk yaşamaktadır. Bu yüzden devlet korunmasında yetişen çocuklar iyi ebeveynler olabilmek için diğer ebeveynlerin iki katı çaba göstermektedir. Yaşayamadıkları duyguları çocuklarına yaşatmak istemektedir. Kurum bakımında yaşanan süreçler ebeveynlerde aile kavramının daha da derinleşmesine sebep olmuştur. Bu çalışmada, hayatlarının bir bölümünü veya tamamını kurum bakımı altında geçirmiş bireyler göz önünde bulundurularak kurum bakımı altında yetişen bireylerin ebeveynlik süreçleri ve kurum bakımında yetişmelerine bağlı olarak ebeveynliklerinde ortaya çıkan etkiler incelenecektir. Bu bağlamda, kurum bakımında kalmış kişilerin aile algıları, çocuk sahibi olma nedenleri, ebeveyn olmanın bu bireyler için anlamı ve ebeveynlik süreçlerinde ne gibi sorunlar yaşadıkları araştırmanın temel problemini oluşturmaktadır. Tüm bu nedenler göz önünde bulundurularak tespit edilen çalışma grubu ile yapılan görüşmeler sonunda bireylerin aile kavramına bakış açıları, onlar için ebeveynliğin anlamı ve ebeveynlik süreçlerinde yaşadıkları olumsuz durumların neler olduğu tespit edilmiş, bu hususta uygulanabilecek politika ve öneriler çerçevesinde bu çalışmayla bilimsel bilgiye katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Family”, which is at the center of social policy, ensures that society takes root like a plane tree. The most important purpose of marriage is to create a new and different family. Two separate individuals come together under one roof and create the infrastructure for the new family they long for, that is, they build a new form of relationship by creating a family. Our children will grow up as conscious individuals and form healthy families, thus ensuring the transfer of strong societies from generation to generation. However, this is not the case for disadvantaged groups. Individuals who have spent part of their lives under state protection grow up without many emotions, especially parental love. When these individuals leave institutional care, they face many challenges in their new life adventure. It is likely that individuals who have been raised in institutional care may also experience problems after establishing their own families. Children who grow up without parents have difficulty in obeying the authority figure. This is why children raised in state protection try twice as hard as other parents to be good parents. They want their children to experience the emotions they cannot experience. The processes experienced in institutional care have caused the concept of family to deepen in parents. This study will examine the parenting processes of individuals who grew up in institutional care and the effects of growing up in institutional care on their parenting, taking into account individuals who spent some or all of their lives in institutional care. In this context, the main problem of the study is the perception of family, the reasons for having children, the meaning of being a parent for these individuals and the problems they experience in parenting processes. As a result of the interviews conducted with the study group determined by taking all these reasons into consideration, the perspectives of individuals on the concept of family, the meaning of parenthood for them and the negative situations they experience in parenting processes were determined, and it was aimed to contribute to scientific knowledge with this study within the framework of policies and suggestions that can be implemented in this regard.