Yapı malzemelerinde teknik eş değerliliğin öneminin donatı çeliği malzemesi özelinde değerlendirilmesi
Evaluation of the importance of technical equivalence in building materials in terms of reinforcing steel material
  1. Tez No: 797225
  2. Yazar: ALEYNA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA SOYLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde küreselleşme, inşaat projelerinin uluslararası iş birlikleri ile gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak bu durum uluslararası inşaat projelerinin oluşturduğu uluslararası etkileşimler nedeniyle projeyi etkileyen faktörlerin yerel inşaat projelerine göre farklılık göstermesine de neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, uluslararası inşaat projelerini etkileyen faktörlerden biri olarak kabul edilen standart farklılığının projelerdeki etkisinin yapı malzemeleri özelinde araştırılması ile yapı malzemelerinde teknik eş değerliliğin öneminin belirlenmesidir. Bu kapsamda farklı uluslara ait standart gerekliliklerinin birlikte uygulandığı örnek bir uluslararası inşaat projesi seçilmiştir. İlgili uluslararası inşaat projesinde kullanılan donatı çeliğine ait standart gereklilikleri belirlenmiş ve standart gereklilikleri arasındaki farklılıklar analiz edilmiştir. Ayrıca Türkiye'de üretilen donatı çeliği numunelerine proje kapsamında uygulanan standart gerekliliklerine göre deneyler yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda standart gerekliliklerinin eş değer olmadığı ve bazı deney sonuçlarının standart gerekliliklerinin tamamına uygun olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak uluslararası inşaat projelerinde kullanılan standartların projeye dahil olan ülkelere göre değişmesinin özellikle zaman kaybına, maliyet artışına ve istenilen kalitede malzeme üretilememesine neden olabileceği belirtilmiş; uluslararası standardizasyonun önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, globalization allows construction projects to be realized with international cooperation. However, this situation also causes the factors affecting the project to differ according to local construction projects due to the international interactions created by international construction projects. The aim of this study is to determine the importance of technical equivalence in building materials by investigating the effect of the difference in standards, which is accepted as one of the factors affecting international construction projects, on the projects in terms of building materials. In this context, an exemplary international construction project, in which the standard requirements of different nations are applied together, has been selected. The standard requirements for the reinforcing steel used in the relevant international construction project have been determined and the differences between the standard requirements have been analyzed. In addition, tests have been carried out on the reinforcing steel samples produced in Türkiye according to the standard requirements applied within the scope of the project. As a result of the study, it has been determined that the standard requirements are not equivalent and some test results are not in accordance with all the standard requirements. In conclusion, it has been specified that the changes of standards used in international construction projects according to the nations involved in the project may cause especially loss of time, cost increase and not producing the desired quality material, the importance of international standardization has been emphasized.