COVID-19 hastalarında NF-κB ve IκB parametrelerinin klinik seyir ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of NF-κB and IκB parameters with clinical progress in COVID-19 patients
- Tez No: 797239
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE KUCUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Hafif/orta evre COVID-19 hastalarında serum NF-κB p105, NF-κB p65 ve IκBα düzeyleri ve bu parametrelerin hastalık seyri ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na başvuran ve COVID-19 tanısı alan 35 hastadan tanı esnasında ve 35 sağlıklı bireyden 8 saatlik açlık sonrası sabah saatlerinde kan alındı. Hastalar uluslararası rehberler, NEWS2 skorlaması ve BT bulgularına göre hafif/orta evre olarak değerlendirildi. Elde edilen serum örneklerinde ELISA ile NF-κB p105, NF-κB p65 ve IκBα düzeyleri çalışıldı. ROC analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the serum levels of NF-κB p105, NF-κB p65 ve IκBα in mild/moderate COVID-19 patients and to evaluate their relation with disease prognosis. Material and methods: Blood was drawn from 35 COVID-19 patients during diagnosis who applied to Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine and from 35 healthy individuals in the morning after 8 hours of fasting. Patients were evaluated as mild/moderate stage according to international guidelines, NEWS2 scoring and CT findings. NF-kB p105, NF-kB p65 and IkBα levels were studied in serum samples by ELISA method. ROC analysis was performed.