In game product placement vs. television product placement: An estimation of recall rates
Oyun içi ürün yerleştirme ve televizyon ürün yerleştirme: Geri çağırma oranlarının tahmini
  1. Tez No: 797240
  2. Yazar: VOLKAN YENİARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YOGESH K DWIVEDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Swansea University / Prifysgol Abertawe
  10. Enstitü: Prifysgol Abertawe
  11. Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Her gün karşı karşıya kalınan muazzam sayıda reklamın ışığında, şirketler/reklamverenler doğrudan potansiyel müşterilere hitap etmenin yeni yollarını ararlar. Otuz saniyelik TV reklamları veya bir numaralı halk düşmanı pop-up ekranlar, vermeleri gereken mesajı iletebilecek kapasitede görünmüyor. Oyun içi reklamcılık, geleneksel medyanın ve geleneksel reklamcılık tekniklerinin demode olmaya başladığı bir ortamda reklam dünyasının yükselen yıldızı olmaya başlamıştır. Ürün yerleştirmenin geri çağırma oranları üzerindeki etkisi ile ilgili geçmiş araştırmalara rastlamak mümkün olsa da bu çalışma, ürün yerleştirmenin geri çağırma oranları üzerindeki etkisini açıklamaya yeni bir boyut kazandırmaya çalışmaktadır. Bu çalışma, hem oyun içi hem de televizyon reklamcılığı için izleyici hatırlama oranlarını etkileyen benzer değişkenleri karşılaştırarak ve karşılaştırarak, oyun içi ve televizyon ürün yerleştirmenin etkililik düzeyini üç ana bağımsız değişkene dayalı olarak derinlemesine tartışmayı amaçlamaktadır. Bağımsız değişkenlerden ikisi sabit tutularak hem televizyon hem de oyun içi ürün yerleştirme için hatırlama oranlarını tahmin etmek için iki ayrı regresyon modeli kurulmuştur. Ayrıca, konunun farklı yönlerini daha iyi anlamak ve analiz etmek için katılımcıların belirli bir yüzdesiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Quantitative and qualitative research and further analyses of the results, used for this study, revealed that in game product placements yielded higher recall rates than television product placements. Presence of the in game product placement, its originality and its ability to attract attention as well as hours of playing video games estimates, seemed to yield higher recall rate levels for the participants. Interviews and the analysis of the demographics of the participants helped the researcher to go beyond numeric results deducted from the regression analyses. At the end of the research, it has been understood that even product placements, saviour of the advertising world, may vary in effectiveness depending on the medium that they were in and the originality and the ability of attracting attention they were possessing.