Uçucu kül ve yüksek fırın curufunu kulanarak üretilen kendiliğinden yerleşen betonların mekanik özelliklerinin taguchi metoduyla analizinin yapılması
Analysis of the mechanical properties of self-complementing concrete produced using fly ash and blast furnace slag with taguchi method
- Tez No: 797259
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Beton ve harç uzun yıllardan beri dünyada en fazla kullanılan yapı malzemesidir. Kendiliğinden Yerleşen Beton(KYB); İşlene bilirliği iyi ama fazla çimento ihtiyacından dolayı maliyetli bir betondur. Betonun maliyetini azaltmak için çeşitli katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, atıklardan Uçucu Kül ve Yüksek Fırın Cüruf beton karışımlarında farklı oranlarda çimento ile yer değiştirecek şekilde kullanılıyor. Bu atıkları kullanarak betonun, mekanik ve fiziksel özelliklerinin Taguchi metodu ile optimizasyonu yapılmıştır. Bu amaçla, su/çimento oranı (0.45) sabit alınmış olup farklı çimento dozajı ile Uçucu Külü miktarı %0, %10, %15, %20, Yüksek Fırın Cüruf ise %0, %10, %15 ve %20 değerlerine sahip olan, KYB numuneleri üretilmiştir. Üretilen betonların mekanik ve fiziksel özelliklerini belirleyebilmek amacıyla; betonun işlenebilirdik, eğilmede dayanımı, basınç dayanımı, ultrases geçiş süresi ve beton test(schmidt) çekiç ile yüzey sertlik deneyi yapılmıştır. Elde dilen deneysel veriler kullanılarak Taguchi metodu yardımıyla optimum parametre seviyeleri belirlenmiştir: Yapılan çalışma neticesinde, betonlarda kullanılacak optimum değerler belirlenmiştir. Bu çalışmada Taguchi metodunun kullanımının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete and mortar have been the most used building material in the world for many years. Self-compacting concrete (SCC); is concrete with good workability but due to excessive cement consumption. Various additives are used to reduce concrete. This residue replaces the Fly Ash and Blast Furnace Slag powder in concrete mixtures with the dough in different proportions. The optimization of the mechanical and physical components of this concrete was done by the Taguchi method. For this purpose, the water/cement ratio (0.45) was taken as constant, and the Fly Ash powder amount with different cement dosages was 0%, 10%, 15%, and 20%, and the Blast Furnace Slag had 0%, 10%, 15% and 20% values. SCC materials were produced. To establish the mechanical and technical properties of the made concrete. The workability of the concrete, bending orientation, pressure orientation, ultrasound transit time and concrete test (Schmidt) surface test with a hammer were carried out. Optimum parameter levels were determined for the given evaluations obtained using the Taguchi method: The optimum values used in the concretes were targeted for the structured study. Thus, the Taguchi method has been modified to be appropriate