Kadın sağlık çalışanlarının kendi kendine meme muayenesi yapma durumunun ve meme kanserini önleme davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the self-breast examination of female HEALTH workers and the factors affecting the breast cancer prevention behavior
- Tez No: 797258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇITAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma hastanede çalışan hemşire ve ebelerin kendi kendine meme muayenesi yapma durumu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Bolu il merkezinde İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı dört hastanede gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemini 500 hemşire ve ebe oluşturmuştur. Araştırma verileri Kişisel bilgi formu, Champion Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ve Kadının Meme Kanseri Önleme Davranışlarını Etkileyen Faktörleri Belirleme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t test, ki kare testi ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların %49,8'i kendi kendine meme muayenesi yaparken %51,2'si muayene yapmamaktadır. Muayene yapmayanların %75,7'si unuttuğu/ihmal ettiği için ve %32,3'ü herhangi bir şikayeti olmadığı için kendi kendine meme muayenesi yapmadığını ifade etmiştir. Katılımcılar Sağlık Inanç Modeli ölçeğinden en yüksek puan ortalamasını güven/öz-yeterlilik algısı (36,58±6,35) boyutundan, en düşük puan ortalamasını duyarlılık (8,04±2,25) alt boyutundan almıştır. Katılımcıların Meme Kanseri Önleme Davranışlarını Etkileyen Faktörleri Belirleme Ölçeği toplam puan ortalaması 106,26±14,25 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a cross-sectional and descriptive study in order to determine the breast self-examination status of nurses and midwives working in the hospital and the factors affecting it. The research was carried out in four hospitals affiliated to the Provincial Health Directorate in the city center of Bolu. The sample of the study consisted of 500 nurses and midwives. Research data were collected using Personal Information Form, Champion Health Belief Model Scale, and Scale for Identifying Factors Affecting Women's Breast Cancer Prevention Behaviors. Number, percentage, mean, standard deviation, t-test for independent groups, chi-square test and logistic regression analysis were used to evaluate the data. According to the research findings, while 49.8% of the participants do breast self-exam, 51.2% do not. 75.7% of those who did not do the examination stated that they forgot / neglected it and 32.3% stated that they did not perform breast self-examination because they did not have any complaints. Participants got the highest mean score from the perception of confidence/self-efficacy (36.58±6.35) and the lowest mean score from the sensitivity (8.04±2.25) sub-dimension from the Health Belief Model scale. The mean score of the Scale for Identifying the Factors Affecting the Breast Cancer Prevention Behaviors of the participants was found to be 106.26±14.25.