Finansal piyasaların gelişmesinin, ihracat ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesi: Gelişmekte olan ülkelerde ekonometrik bir uygulama
Examining the impact of financial markets development on exports and economic growth: An empirical study on developing countries
- Tez No: 797291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN MUSTAFA ERSUNGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan ülkelerde finansal piyasalardaki gelişimin, ülkelerin ihracatı ve ekonomik büyümesi üzerinde ne tür etkiler meydana getirdiğini incelemektir. Finansal piyasaların gelişimi, olgunlaşması ve güçlenmesi ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Finansal piyasalar, bir ekonomide fon fazlası olan ekonomik birimler ile yatırım yapabilmek için bu fonlara ihtiyaç duyan yatırımcıları buluşturma ve yönlendirme konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla finansal piyasalar, ülke ekonomilerinde büyük bir yer edinmekte ve ülkelerin ekonomik gelişmelerinde önemli bir paya sahip olmaktadır. Bu çalışmada; finansal piyasalardaki gelişiminin, ihracat ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi gelişmekte olan 19 ülkede 2003-2020 yıllarını kapsayan dönem için panel veri analizi kullanılarak incelenmektedir. Panel veri analiz sonuçlarına göre; para piyasası gelişiminin, gelişmekte olan ülkelerin büyüme ve ihracatı üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu belirlenmektedir. Diğer taraftan sermaye piyasası gelişiminin söz konusu ülkelerin ihracatı üzerinde pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu, büyümeleri üzerinde ise herhangi bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of development financial markets on the export and economic growth of developing countries. The development, maturation and strengthening of financial markets is one of the most important factors that determine the level of development of countries. Financial markets play an impressive role in channeling the funds from economic units with surplus funds to investors who need them to invest. Therefore, financial markets constitute a vital part of an economy and have an important share in the economic development of countries. In accordance with the purpose of the research, the annual data of 19 developing countries between 2003 and 2020 were analyzed by panel data analysis. According to the results of the analysis, it has been determined that the development of the money market in developing countries has a negative effect on the growth and exports of developing countries. On the other hand, it was concluded that the development of the capital market did not have any effect on the growth of the this countries, but the development in these markets had a positive effect on the exports of the countries.