Metro istasyonlarının gayrimenkul değerlerine etkisinin hedonik fiyat modeli ile değerlendirilmesi: Batıkent ve Koru örnekleri
Evaluation of the effects of metro stations on real estate values with the hedonic price model: Cases of Batıkent and Koru
- Tez No: 797342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ERDOĞANARAS, PROF. DR. KÜBRA ÇAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çözüm odaklı ulaşım çalışmalarının mekânda anlamlı değişiklikler meydana getirebilmesi, doğru ulaşım politikaların oluşturulmasını ve ilgili disiplinlerin koordinasyonunu gerektirmektedir. Bu çerçevede, geliştirilebilir arazi varlığı, çözüme odaklı yerel politika, bütüncül hazırlanmış imar planları, güçlü bir ekonomi ve doğru ulaşım politikaları önem taşımakla beraber, ulaşım modlarının seçimini kullanıcıların sosyo-ekonomik yapısı etkilediği gibi, bu süreçten sosyo-ekonomik yapı da istemli/istemsiz olarak etkilenmektedir. Bu çalışmada raylı sistemlerin gayrimenkul piyasası üzerindeki etkileri Ankara Koru ve Batıkent Metro istasyonları üzerinden niteliksel ve niceliksel yöntemlerle değerlendirilmektedir. Konut ve ticari birim fiyatları Hedonik Fiyat Modeli kullanılarak analiz edilmiş, kullanıcıların sosyo-ekonomik yapısını ortaya koymak için anket çalışması yapılmıştır. Araştırma bulguları, konut ve ticaret birimlerinin kira ve satılık fiyatlarının özellikle daha düşük gelir grubunun yaşadığı ve özel araç kullanımı sınırlı olan Batıkent'te erişilebilirliğe bağlı olarak istasyona olan mesafeden daha fazla etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu durum metro istasyonlarının uzun dönemde düşük sosyo-ekonomik düzeydeki yerleşimlerde mülk fiyatlarını yükselterek ve ekonomik gelişmeyi destekleyerek kentteki farklı gelir grupları arasındaki kutuplaşmanın azaltılmasında katkı sağlayabileceğine işaret etmektedir. Böylece, erişim olanaklarını yükselterek sosyal-Mekânsal eşitsizliklerin giderilmesini sağlamakta ve gelir farklılıklarından kaynaklı kentsel adaletsizliğin azaltılmasında önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ability of solution-oriented transportation studies to bring about meaningful changes in the space requires the creation of the right transportation policies and the coordination of the relevant disciplines. In this context, although the development of land, solution-oriented local policy, holistic development plans, a strong economy and the right transportation policies are important, the choice of transportation modes is affected by the socio-economic structure of the users, and the socio-economic structure is voluntarily / involuntarily affected from this process. In this study, the effects of rail systems on the real estate market are evaluated with qualitative and quantitative methods through Ankara Koru and Batıkent Metro stations. Housing and commercial unit prices were analyzed using the Hedonic Price Model, and a survey was conducted to reveal the socio-economic structure of the users. Research findings reveal that rental and sale prices of residential and commercial units are more affected by the distance to the station due to accessibility, especially in Batıkent, where the lower income group lives and private car use is limited. This indicates that metro stations can contribute to reducing the polarization between different income groups in the city by raising property prices and supporting economic development in settlements with low socio-economic level in the long run. Thus, it ensures the elimination of social-spatial inequalities by increasing access opportunities and appears as an important tool in reducing urban injustice caused by income differences.