On sekiz yaş altı suriyeli hastaların 2020-2022 tarihleri arasında çocuk acil servis başvurularının değerlendirilmesi
Assessment of pediatric emergency department visits among immigrant patients aged below eighteen between 2020-2022
- Tez No: 797341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE AKÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Savaşın ve göçün neden olduğu yıkıcı etkiye maruz kalan bireylerde fiziksel ve psikolojik birçok hasar görülmekte ve şüphesiz ki bu durumdan en çok savunmasız durumda olan ve bir yetişkine bağımlı olan çocuklar etkilenmektedir. Çocuklar, maddi imkansızlıklar, barınma ve beslenme sorunları, koruyucu sağlık hizmetinden uzak kalma ve tıbbi bakım olanaklarının kısıtlı olması gibi nedenlerle sağlık sorunlarına maruz kalmaktadırlar. Göçmen çocuklar açısından riskli sağlık durumları ve onların ihtiyaçları konusunda çalışmalar literatürde bulunmakla birlikte, acil servis başvurularını inceleyen çalışmalar kısıtlı sayıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çocuk acil servise başvuran Suriyeli hastaların demografik ve klinik özelliklerini, tetkik ve tedavi analizlerini saptayarak, göçmen çocukların mevcut sağlık durumlarını ortaya koymak ve acil servislerde sağlık hizmetlerinin verimli bir şekilde planlanmasına katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı tipte ve geriye dönük bir araştırma olup, çalışmaya 01.01.2020 ve 31.12.2021 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Acil Kliniği'ne başvuran 18 yaş altı Suriye uyruklu hastalar dahil edilmiştir. Hastane bilgi işletim sistemi kullanılarak Çocuk Acil Kliniği'ne kayıtlı 238.813 başvuru incelenmiş ve 2602 Suriyeli hastanın 3505 acil başvurusu belirlenmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, hastaneye başvuru tarihi ve saati, geliş şekli (ayaktan, ambulans), iletişim sorunu, başvuru şikayeti ve etkilenen sistem, şikayetin süresi, ilk başvurudan sonraki 48 saat içinde aynı şikayetle mükerrer başvuru durumu, kronik hastalık varlığı, triyaj seviyesi, hastane kaynaklarının kullanımı, acil serviste uygulanan müdahaleler ve verilen tedaviler, tedavi yeri (ayaktan, çocuk acil gözlem odası, ilk değerlendirme sonrası yatış), acil serviste takip süresi ve tedavi sonlanım durumu (taburcu, sevk, yatış, eksitus) bilgileri kaydedilmiştir. Bulgular: Hastanemiz Çocuk Acil Kliniği'ne başvuran hastaların %1,6'sı Suriyeli çocuklardan oluşmaktaydı. Başvurular hafta içi günlerde (%76,8) ve mesai saatleri içinde (%49,9) daha fazla ve tekrarlayan başvuru oranı %18,6 idi. Erkek cinsiyet oranı %57,4 ve hastaların yaş ortalaması 52,6 ± 61,1 aydı. Yaş grubu olarak 11 12-71 ay arasında olan oyun çocukları çoğunluktaydı (%37,6). Triyaj değerlendirmesinde hastaların çoğu Acil Ciddiyet İndeksinde 3. seviyedeydi (%33,5).
Özet (Çeviri)
Objective: The individuals who are exposed to the destructive effects of war and migration suffer from many physical and psychological damages, and undoubtedly, children who are the most vulnerable and dependent on an adult are affected the most. Children are exposed to health problems due to reasons such as financial difficulties, housing and nutrition problems, lack of protective health services, and limited medical care facilities. Although there are studies on the risky health conditions of immigrant children and their needs in the literature, there are limited studies examining emergency department visits. The aim of this study is to determine the demographic and clinical characteristics, examination and treatment analyses of Syrian patients who apply to the pediatric emergency department, to reveal the current health status of immigrant children, and to contribute to the efficient planning of health services in emergency departments. Materials and Methods: The study is a descriptive and retrospective research that includes Syrian patients under the age of 18 who applied to the Pediatric Emergency Department of Ankara Bilkent City Hospital between 01.01.2020 and 31.12.2021. A total of 238,813 records of admissions to the Pediatric Emergency Department were examined using the hospital information system, and 3505 emergency admissions of 2602 Syrian patients were identified. The study collected information such as the patients' age, gender, date and time of admission, mode of arrival (walk-in or ambulance), communication problem, chief complaint and affected system, duration of the complaint, whether there were any re-admissions for the same complaint within 48 hours after the first admission, presence of chronic illness, triage level, use of hospital resources, interventions and treatments applied in the emergency department, treatment location (outpatient, pediatric emergency observation room, or inpatient after initial evaluation), length of follow-up in the emergency department, and treatment outcome (discharge, referral, hospitalization, or death). Results: Of the patients who applied to our Pediatric Emergency Department, 1.6% were Syrian children. Applications were more frequent on weekdays (76.8%) 13 and during working hours (49.9%), and the rate of repeated applications was 18.6%. The male gender ratio was 57.4%, and the average age of the patients was 52.6 ± 61.1 months. Toddlers, aged between 12-71 months, were the majority (37.6%). According to the triage evaluation, most patients were at level 3 of the Emergency Severity Index (33.5%).