Doğu Akdeniz'in stratejik önemi ve enerji güvenliği
The strategic importance of the Eastern Mediterranean and energy security
- Tez No: 797370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
21.Yüzyıl istikrarsızlıklar, sorunlar, tehdit algılarını beraberinde getiren bir yüzyıl olmuştur. Güvenin olmadığı bir uluslararası ortamda ilişkiler oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu güvensizlik ortamının tam ortasında bulunan Doğu Akdeniz ülkeleri için dengeler yeni enerji kaynaklarının keşfedilmesiyle birlikte değişmeye başlamıştır. Doğu Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkeler jeopolitik konumlarının önemini fark etmişlerdir. Ülkeler ikili anlaşmalar yoluyla kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgelerini sınırlandırmak için anlaşmalar yapmıştır. Özellikle Yunanistan'ın ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yaptığı anlaşmalar, Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tepkisine neden olmuştur. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yaptığı anlaşmalarla Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ve Ege'de denizel alanlarını kısıtlamaktadır. Bu nedenle Türkiye Doğu Akdeniz'de daha etkin rol oynayabilmek ve yapılan anlaşmalara tepkisini gösterebilmek için Akdeniz'de hidrokarbon araştırmalarına başlamış ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile işbirliği içine girmiştir. Ayrıca, Türkiye kendine oluşturduğu enerji merkezi olma misyonuyla bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The 21.st century has been that brought with it the instabilities, problems and perceptions of threat. Reletaions have been created in an international environment where there is no trust. The balance for East Mediterreannean Countries whom is in the middle of that insecure environment had begun to change after the discovery of the new energy sources. Countries with coasts to the Eastern Mediterreannean have recognized the importance of their geopolitical location. Countries have made bilateral limitation agreements such as delimit continental sheld and exclusive economic zone. The agreements, which are made of Greece and Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus, Turkey and Turkish Repuclic of Northern Cypriot caused reaction. Greek and Greek Cypriot agreements restrict Turkey's marine areas in the Mediterranean and Aegean. For this reason, Turkey to be able to play a more active role and in order to show reaction of the agreements initiated hydrocarbon exploring in the Mediterranean and has entered into a colloboration with Turkish Republic of Northern Cypriot. Turkey is closely following developments in the region with its mission of becoming an energy center that it has created for itself.