صورة المرأة لدى الروائيات السوريات المهاجرات 2011 ـ 2021
Suriyeli göçmen romancılar nezdinde kadının imajı (2011-2021)
- Tez No: 797409
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışmada son on yılda Suriyeli göçmen kadın romancıların çalışmalarına yansıyan Suriyeli kadın portresi, Suriye devrimi sebebiyle Suriye toplum yapısında oluşan büyük dönüşümler neticesinde Suriyeli kadınların davranışlarında ve bakış açısında görülen değişiklikler incelenmiştir. Suriyeli kadın romancıların kendi çalışmalarında Suriyeli kadın portresini araştırmaya sevk eden amıller bırbırınden farklıdır. Devrımın ılk yıllarında yapılan çalışmalar ıle daha sonradan yapılan çalışmalar birbirinden farklı içeriğe sahiptir. Suriyeli göçmen kadın romancılar, yeni teknikler kullanarak kadın meselesini irdelemişlerdir. Bütün bu hususlar savaş etkisinde olgunlaşan, yeni bir bilinç ve farklı bır bakış açısı kazanan Suriyeli kadınların yazdığı Suriye savaş romanlarının çerçevesini belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
The study tackled the image of the Syrian woman which was reflected in the works of Syrian immigrant women novelists in the past ten years. It also considered the changes in the behaviour and perspective of Syrian women because of the major transformations that occurred in the Syrian society due to the Syrian revolution. The factors that prompted Syrian women novelists to search for the image of the Syrian woman in their own works differ from one another. The studies conducted in the early years of the revolution are different from those conducted in the years that followed. Syrian immigrant women novelists studied the case of women using new techniques. All of these issues framed the Syrian war narratives written by Syrian women who have matured under the influence of war and gained a new awareness and perspective.