صورة الآخر في الرواية السورية 2000-2010
Suriye romanında diğerin ( ötekinin ) imajı 2000-2010
  1. Tez No: 778976
  2. Yazar: İBRAHİM ALŞİBLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KHALED YASEER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Tishreen University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez 2000-2010 tarihleri arasında Suriye Romanında göze çarptığı gibi medeniyetler ‎arasındaki münasebetleri incelemektedir. Bu tez diğerinin ( ötekinin ) imajını tahlil etmektedir. ‎Tez de 2000-2010 yıllarının seçilmesi bu yılların şu özellikleri içermesindendir;‎ Bu yıllar arasında iletişim araçlarının çoğalması, yine aynı şekilde bu dönemlerde 2001 ‎Amerika saldırısının( İkiz Kule Saldırısı ) ,2003 Körfez savaşının ve 2006 Temmuz savaşının ‎ortaya çıması bu özelliklerden sayılır. Bu dönem yeni kavramlar üzerinde yoğunlaşmıştır. ‎Bunlardan biriside '' Küreselleşmedir'.Bu dönemde '' Diğerinin İmajı '' araştırmacılar tarafından ‎gereken öneme haiz olmamıştır. Nitekim bu dönemde bu konu müstakil bir metod ile ele ‎alınmadığı gibi bu mecrada tezimizin konusu olan alanda çok cüzi makaleler dışında hiçbir şey ‎yazılmadı. Bu sebeple tezimizin ehemmiyeti ortaya çıkmaktadır.‎ Son on yılda Mukayeseli Edebiyatın bölümlerinden birine yoğun ilgi olmuştur. Bu bölüm ‎ise Edebi İmajın incelenmesidir. Bu kısım (Edebi İmajın İncelenmesi ) birçok ülkede ortaya ‎çıktığı gibi gelişmesi yolumda barışçıl bir ortam bulması ile geniş bir alana yayılmıştır. ‎Toplumların Milli Edebiyatların öteki toplumlar hakkında ortaya koyduğu bir takım imajlar diğer ‎toplumların yanlış anlaşılmalarına sebep olabilmektedir. Bu anlayış olumlu yada olumsuz ‎olabilmektedir. Biz olumsuz yön ile toplumların milli edebiyatlarında diğer toplumlar hakkında ‎oluşturdukları kötü izlenimleri kastetmekteyiz.‎ Bu tezimizin metoduna gelecek olursak; Bu metot en önemlisi tahlil ( inceleme ) olan bir ‎takım üsluplara dayanır. Aynı şekilde diyalog, zaman, mekân, şahıslar ( romanın kahramanları ) ‎ve bakış açısı gibi roman unsurları tezimizin faydalandığı unsurlardır. Böylece diğerin imajını ( ‎ötekinin resmini ) sanatsal ve fikri açıdan Suriye Romanında incelemiş olacağız.‎ Tez, beş kısımdan oluşmaktadır. Bu beş kısımdan önce bu yazmış olduğumuz ''Giriş '' ‎kısmı bulunmaktadır. Birinci kısım Suriye Romanındaki şahıs ile diğer kültürdeki kişi arasındaki ‎problemleri incelemektedir. Bu kapsamda Suriye Romanında bahsi geçen kahraman bir batı ‎ülkesine gittiğinde kafasında mevcut bulunan kültür ile gittiği ülkenin kültürü arasında ‎tereddütler ve problemler yaşamaktadır. Bu da kahramanın batı toplumuna karşı sıkıntılarının ‎artmasına sebep olmaktadır. Bu da kahramanımıza bir takım sıkıntılar yaşatmaktadır. Bunların ‎en önemlisi batılı bir kadın ile evcililiktir. Yine önemli bir sıkıntıda ırk ve renk açısından yapılan ‎ayrımcılıktır. Ayrıca buna romanın kahramanı ile batılı şahıs arasındaki çekişmeyi ‎ekleyebiliriz… İkinci kısım ise romanın kahramanının batı kültürüne ve teknolojik gelişmelerine ‎hayran kalmasını ve batı kültürü içerisinde kaybolmasını ve orada haz hissetmesini konu ‎edinmektedir. Aynı şekilde kahramanımız batı medeniyeti karşısında siyasi, iktisadi ve sosyal ‎açıdan bir zayıflık hissetmektedir.‎ Üçüncü kısım ise kahramanımızın kendisi ile öteki arasında diyalog yoluyla ya da ‎anlaşma yoluyla bağlantıya geçmesini ve onun ile dengeli bir ilişki kurmasını konu ‎edinmektedir. Çünkü ikisi arasında çekişmeye dayanan ilişkiler sadece krizlerin doğmasına ‎sebep olmaktadır. Aynı şekilde bu tez kişiler arasında anlaşmazlığa sebep olan tarihi, siyasi, ‎sosyal ve fikri uyuşmazlıklara değinmektedir.‎ Dördüncü bölüm ise kahramanımız ile diğeri, arasında diğerine düşmanca bakma, kendi ‎kültürüne sarılma, fikri ve hatta silahlı saldırıya kadar olan direnişi konu almaktadır.‎ Beşinci bölüm ise diğer şahsın sanatsal özelliklerini ele almakta şahsın özelliklerini ‎örneğin romanda başkahraman mı yoksa ikinci planda mı olduğunu belirterek zaman, mekân ve ‎şahıs arasında bağlantı kurmaktadır. Ve tez ulaştığı önemli sonuçlara değinerek bitmektedir‎
Özet (Çeviri)
The Arabian novel and after a century and a half was able to get out of being just a follower to the western novel , where it has its own dialogue ,and sayings that expresses the Arabian reality .In which most educated were divided into two groups , one called to preserve the heritage , and the other called on following the western steps in order to achieve the required development . The Syrian Arab novel expresses the relationship between the self and the other, especially after globalization and its various challenges that threatens the Arabian identity in the third millennium. A few searches concerning the relationship between the self and the other have preceded this search, for example ( The Image Of The Other In Han[-na Minas novels ) , it stops on the reasons of the socialism collapse ,the social , political , and economical reasons. Another search entitled (A reading of the novel of Thakerat Aljassad by Ahlam Mestaghanmy ) a study of the struggle between the east and west , and this search discusses the western image in the Arabic literature .We should appreciate these studies, which share our study with few details, but they don't marginalize the importance of our study. This search aims to test the role of the Syrian narrative dialogue during its most important period of his struggle of civilizations , through analyzing the image of the other . The choice 227 of the period from 2000-2010 back to the fasten progress of communication and contact means between people, it also experienced many important events ,as the 11th of September in 2001 ,the American attack to Iraq , in 2003 and the war of July in 2006. This period creates many new concepts such as 'Globalization', though the image of the other doesn't have what is it deserved in its Syrian narrative achievements , and has only few articles ,the thing that gives the search a bigger chance to focuses and analyses the self attitude towards the other. The method of the research is a descriptive one based on many means, as time, place, character ,dialogue ,personal view and the most important of it is analyzing to highlights the image of the other in the Syrian novel in its artificial and intellectual sides. The search has five chapters preceded by a preface and an introduction ,the first chapter focuses on the problematic relationship between the self and the other ; epically when the hero went to the west and lived confused of his social norms awareness and of what he experienced from differences and contradicts ,and this causes him more sufferings in social relationship in the western society ,and put him in a large challenge mainly the matter of marrying a western woman and the racial discrimination cording to the color or origin ,besides the case of the struggle between the self and the other . The second chapter studies the self astonishing with the other, basically the civilized achievements that forces the self to escape to the civilized west ;this escape that weaken the self on all sides political , economical , social , educational, …..etc . 228 Third chapter stops on which way the self can understand the other. It also shows the awareness of the self and the awareness of the other, and which reasons make a balanced relationship between them, because any relationship based on struggle only do obstacles, it also shades the light on the historical , political , social and educational conditions that left the self in such a weakness state. The fourth chapter discusses the phenomenon of the other resistance .as it will be clear in this search , as the announcement of preserving the heritage , the armed gang and the intellectual resistance the way that enables the self to face all possible challenges as globalization. The fifth chapter explains the technical features of the other , analyzing its different types ,and aiming to show the relationship between the time, the place and the other highlighting its role in various aspects interpret its different attitude , the search ended by a conclusion summarizes all the outcomes reached by this search.