Bursa'da sektörel enerji verimliliği uygulamalarının ekonomik ve çevresel faydaları
Economic and environmental benefits of sectoral energy efficiency practices in Bursa
  1. Tez No: 797421
  2. Yazar: DURİYE DEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM EKER ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünyada nüfusun hızla artışına paralel olarak enerji arzında da artış gözlenmektedir. Enerji kaynaklarının sınırlı olması, enerji maliyetlerinin yüksek olması, enerji üretimi ve tüketimi sırasında ortaya çıkan emisyonların çevresel problemlere neden olması gibi durumlar enerjiyi verimli kullanmayı zorunlu hale getirmektedir. Enerjinin tüketiminde büyük pay sahibi olan sanayide enerji verimliliği çalışmalarının yapılması büyük önem arz etmektedir. Endüstriyel işletmelerde enerji tasarrufu sağlamak ve düşük karbonlu üretim yöntemlerini kullanmak işletmelerin karbon ayak izini düşürecektir. Bu çalışmada, Bursa'da faaliyet göstermekte olan tekstil, gıda ve otomotiv işletmelerinde yapılabilecek enerji verimliliği uygulamaları ve sağlanabilecek kazanımlar ele alınmıştır. Önerilen uygulamaların hayata geçirilmesiyle incelenen tesislerde beklenen enerji tasarruf miktarları 0,5 ile 85,2 ton eşdeğer petrol (TEP) arasında değişkenlik gösterirken, mali tasarruf miktarları 3 141 TL ile 214 188 TL arasında ve yıllık önlenebilecek CO2 emisyon miktarlarının da 2,7 ton ile 186 ton arasında değişkenlik gösterebileceği hesaplanmıştır. Çevresel açıdan emisyon miktarını en fazla azaltan uygulamalar sırasıyla; tekstil sanayinde kondens dönüşlerinin toplanması (186 ton CO2/yıl), otomotiv sanayinde basınçlı hava kaçaklarının giderilmesi (152 ton CO2/yıl) ve yine otomotiv sanayinde sıcak hatlara izolasyon uygulaması ile (130 ton CO2/yıl) sağlanabileceği tespit edilmiştir. Bu veriler ışığında her işletmede az da olsa enerji tasarruf potansiyelinin var olduğu, bu ve benzeri çalışmaların uygulamaya konularak yaygınlaştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the rapid increase in population in the world, an increase in energy supply is also observed. Situations such as limited energy resources, high energy costs, and environmental problems caused by emissions during energy production and consumption make it necessary to use energy efficiently. It is of great importance to carry out energy efficiency studies in the industry, which has a large share in the consumption of energy. Saving energy and using low-carbon production methods in industrial enterprises will reduce the carbon footprint of enterprises. In this study, energy efficiency applications and gains that can be made in textile, food and automotive businesses operating in Bursa are discussed. It has been calculated that the expected amount of energy savings in the examined facilities, with the implementation of the proposed practices, varies between 0,5 and 85,2 tons of oil equivalent (TOE), while the financial savings can vary between 3 141 TL and 214 188 TL, and the annual CO2 emission amounts that can be prevented can vary between 2,7 tons and 186 tons. The applications that reduce the amount of emissions the most in terms of environment are respectively; It has been determined that it can be achieved by collecting condensate returns in the textile industry (186 tons CO2/year), eliminating compressed air leaks in the automotive industry (152 tons CO2/year) and applying insulation to hot lines in the automotive industry (130 tons CO2/year). In the light of these data, it has been concluded that there is a small amount of energy saving potential in every business, and that this and similar studies should be put into practice and disseminated.