Türkiye'deki inşaat sektörü ve ekonomik büyüme ilişkisi (2000-2020)
The relationship between the construction industry and economic growth in Turkey (2000-2020)
  1. Tez No: 797420
  2. Yazar: MUHAMMED SACİT BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ekonomik anlamda gelişimini sürdüren ülkelerde inşaat sektörünün, ekonomik kalkınma için önemli bir sektör olduğu bilinmektedir. Bu araştırmamızda inşaat sektörünün Türkiye de ekonomiye olan katkıları incelenmiştir. Türkiye'nin sürekli artan nüfusu inşaat sektörünün önemini artırmıştır. Artan konut ihtiyacı ve altyapı faaliyetleri sektöre her dönem yatırım önceliği sunmuştur. Ayrıca sanayi altyapısının inşaat bağlantısı sektörün geniş bir alanda etkili olmasına zemin hazırlamıştır. İnşaat sektörünün 200'ü aşkın alt sektörle beraber hareket etmesi ekonomiye geniş bir yelpazede katkı sağlamıştır. Ayrıca inşaat malzemeleri sanayisinin giderek büyümesi ekonomiye katma değer etkisi yapmıştır. Sektörün çok yönlü faaliyetleri istihdam ve parasal döngü üzerinde etkili olmuştur. Vasıfsız elaman istihdamına olanak tanıyan sektör, 2017 yılında 2000'i aşkın kişiye, 2020 yılında 1500 kişiye istihdam olanağı sunmuştur. Son yirmi yıllık süreçte önemli gelişmeler gösteren sektör hem istihdamda hem de piyasaya sağladığı yan katkılarla etkinliğini hissettirmiştir. Ekonominin son yirmi yıllık süreçte pozitif ivme göstermesi inşaat sektörüne de fayda sağlamıştır. Böylelikle birçok bölgede inşaat şantiyelerinin faaliyetlerin artmasına zemin hazırlamıştır. Dolayısıyla bölgesel istihdama ve ekonomiye katkı sağlamıştır. Yaptığımız ampirik çalışmada da GSYH ve İNB (inşaat büyüme verileri) arasında nedensel ilişkinin mevcut olduğu anlaşılmıştır. GSYH' den İNB' ye doğru bir nedensel etkileşimin olduğu aynı şekilde İNB' den GSYH'ye doğru da nedensel bir ilişkinin olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak da inşaat sektörünün belli dönemlerde büyüme kaydettiği ve tam manasıyla istikrarlı bir büyüme gerçekleştirdiği söylenemez. İstikrarın sürdürülebilir olması için yatırımların bölgesel anlamda orantılı olması gerekir. Sektöre yapılacak finansal desteklerin de istikrarlı büyümeye katkı sağlayacak şekilde yapılması gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that the construction sector is an important sector for economic development in countries that continue to develop economically. In this research, the contribution of the construction sector to the economy in Turkey has been examined. The ever-increasing population of Turkey has increased the importance of the construction industry. Increasing housing need and infrastructure activities have given the sector investment priority in every period. In addition, the construction connection of the industrial infrastructure paved the way for the sector to be effective in a wide area. The fact that the construction sector acts together with more than 200 sub-sectors has contributed to the economy in a wide range. In addition, the gradual growth of the construction materials industry provided added value to the economy. The multifaceted activities of the sector have had an impact on employment and the monetary cycle. The sector, which enables the employment of unskilled personnel, provided employment opportunities to more than 2000 people in 2017 and 1500 people in 2020. The sector, which has shown significant developments in the last twenty years, has made its effectiveness felt both in employment and with the side contributions it has made to the market. The positive acceleration of the economy in the last twenty years has also benefited the construction sector. Thus, it paved the way for an increase in the activities of construction sites in many regions. Therefore, it contributed to regional employment and economy.In our empirical study, it has been understood that there is a causal relationship between GDP and INR (construction growth data). It has been understood that there is a causal relationship from GDP to INB, in the same way that there is a causal relationship from INB to GDP. As a result, it cannot be said that the construction sector has grown in certain periods and has achieved a stable growth in the full sense. In order for stability to be sustainable, investments must be proportional in the regional sense. It is understood that financial support to the sector should be made in a way that will contribute to stable growth.