Yüksek performanslı betonlarda lif oranı ve kesme açısının betonun mod II kesme davranışına etkisi
Effect of volume fraction of fiber and shear plane on the mod II shear behavior of high-performance concrete
  1. Tez No: 797436
  2. Yazar: YOUSRA ABDULKAREEM MUSTAFA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada, üç farklı dayanıma sahip çelik lif takviyeli beton kirişler için kırılma mekanizması, üç noktalı eğilme testi ile deneysel olarak incelenmiştir. Test parametreleri olarak (i) üç farklı beton sınıfı (C40, C80 ve C120), (ii) dört farklı çelik lif oranı (%0; 0,75; 1,50 ve 2.25 hacim) ve (iii) kirişin merkezinden itibaren dört farklı çentik mesafesi (0, 40, 80 ve 120 mm) kullanılmıştır. Farklı yükleme aşamalarında çatlak gelişimini doğru bir şekilde incelemek için dijital görüntü korelasyonu (DIC) yöntemi tercih edilmiştir. DIC yöntemiyle elde edilen sonuçlar; (i) yük-deplasman eğrisi, (ii) kırılma enerjisi, (iii) gerilme yoğunluk faktörü (Kı ve Kıı) ve (iv) maksimum yükün farklı yüzdelerinde çatlak yörüngesi şeklindedir. Çentiğin lokasyonu, gerilme dağılımını ve eğilme tepkisini büyük ölçüde etkilediği için, çentiğin mesnete doğru kaymasıyla birlikte kırılma modu açılma modundan (Mod-I)den karışık moda (Mod I-II) dönüştüğü durumlar incelenmiştir. Test sonuçlarına göre hem lif oranı hem de betonun dayanımı arttıkça ölçülen enerji yutma kapasitesi ve gerilme yoğunluk faktörü Kı ve Kıı artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the fracture mechanism for three different strength steel fiber reinforced concrete beams was experimentally investigated using the three-point bending test. As test parameters (i) three different concrete grades (C40, C80 and C120), (ii) four different steel fiber ratios (0; 0,75; 1,50 and 2,25 volume) and (iii) four different grades from the center of the beam notch distance (0, 40, 80 and 120 mm) was used. Digital image correlation (DIC) method was preferred to accurately examine crack development at different loading stages. The calculated results in this study, (i) load-displacement curve, (ii) fracture energy, (iii) stress intensity factor (Kı and Kıı), and (iv) crack trajectory at different percentages of maximum load. The location of the notch greatly influences the stress distribution and thus the bending response. It has been investigated that the mode of fractur changes from opening fractur (MOD-I) to mixed mode fractur (MOD-I and II) with the sliding of the notch towards the support. According to the test results, as both the fiber content and the strength class of the concrete increased, the measured energy absorption capacity and stress intensity factors Kı and Kıı increased.