Teknolojiye bağımlı çocuğu olan ebeveynlerin bakım yükü ve psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between care burden and psychological resilience of parents with medical technology-dependent children
  1. Tez No: 797490
  2. Yazar: ŞERİFE SEVDE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIRIM SARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE KARAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırmada tıbbi teknolojiye bağımlı çocuğu olan ebeveynlerin bakım yükü ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, çalışmaya katılmayı kabul eden 100 ebeveynle, Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi ve Ege Üniversitesinde düzenli bakım alan trakeostomili hastaların ebeveynleriyle Mayıs 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan ebeveynlerin bakım verme yükü ölçeği toplam puan ortalaması 38.78±12.12 (min.12; maks. 63) ve yetişkinler için psikolojik dayanıklılık ölçeği toplam puan ortalaması 123.23±18.43 (min.72; maks. 163) tür.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the relationship between the burden of care and psychological resilience of parents who have children dependent on medical technology. Method: The research was conducted with 100 parents who agreed to participate in the study, Ege University Children's Hospital Pediatric Intensive Care Unit and parents of patients with tracheostomy who received regular care at Ege University, between May 2021 and December 2022, using Introductory Information Form, Caregiver Burden Scale and Psychological Resilience Scale. Results: The total mean score of the caregiving burden scale of the parents participating in the study is 38.78±12.12 (min.12; max. 63), and the total score of the psychological resilience scale for adults is 123.23±18.43 (min.72; max. 163).