Çölyak hastalığında duodenal mukozal patoloji spektrumunun değerlendirilmesinde intraepitelyal lenfositlerin değeri
The significance of intraepithelial lymphocytes in the evaluation of duodenal mucosal pathology spectrum in coeliac disease
- Tez No: 797493
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ENSARİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Çalışmamızda TCRδ monoklonal H-41 antikoru kullanılarak duodenal mukozada γδ+ İEL varlığının değerlendirilmesi; klinik ve serolojik tanı güçlüğü yaşanan ÇH olgularında γδ+ İEL'lerin tanısal öneminin belirlenmesi, hafif villus değişikleriyle karakterli çölyak olgularının non-çölyak İELozislerden ayrımının sağlanması ve H&E, CD3+ ve γδ+ İEL sayılarını diğer morfometrik histopatolojik veriler ile kombine ederek diskriminant analiz eşliğinde ÇH'nin histopatolojik tanısının kesinliği ve güvenirliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: AÜTF Erişkin ve Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dallarında 2010-2021 yılları arasında tanı almış 117 aktif çölyak hastası (29 tip 1, 29 tip 2, 39 tip 3) ile glutensiz diyet ile takip ve tedavi edilen 20 tedavili çölyak olgusu çalışmanın 'çölyak' grubu olarak seçilmiştir. Serolojisi negatif, dispepsi, anemi veya diyare gibi çeşitli nedenlerle biyopsi alınan, biyopside normal villus/kript yapısı olmasına karşın İEL artışı gösteren 26 non-çölyak İELozis olgusu ile dispeptik nedenlerle duodenum biyopsisi alınıp normal olarak değerlendirilen 24 kontrol olgusu da 'çölyak-dışı' tanı gruplarını oluşturmuştur. Bu hastalara ait duodenum biyopsilerinin H&E ve CD3 boyalı kesitlerine patoloji arşivinden ulaşılmış, ÇH tanı biyopsilerinin tümü 'güncellenmiş Marsh klasifikasyonuna' göre tekrar tiplendirilmiştir. Olgulara ait parafin bloklardan alınan kesitlere γδ T hücre markerı olan anti-TCRδ antikoru uygulanmıştır. Kantitatif ve morfometrik incelemeler ışık mikroskobunda ve AÜ BAP A14023003 nolu BAP projesi ile kurulan dijital patoloji ünitesinde preparatların taranmasıyla bilgisayar ortamında değerlendirilmiş, İEL sayı ve dağılımları ile villus yüksekliği, kript derinliği ve villus/kript oranı ölçülerek kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to evaluate the presence of γδ+ IELs in the duodenal mucosa using TCRγδ monoclonal H-41 antibody and to determine diagnostic value of γδ+ IELs in coeliac disease (CD) with clinical and serological diagnostic difficulties. We further aimed to improve the accuracy and reliability of histopathological diagnosis of CD using discriminant analysis by combining the number of IELs determined in H&E, CD3 and TCRδ stained sections with morphometric and histopathological data. Materials and methods: The study group consisted of 167 patients who were diagnosed as CD at the Departments of Adult and Paediatric Gastroenterology, Ankara University School of Medicine, between 2010 and 2021.“Coeliac”group comprised of 117 patients with active coeliac disease (29 type 1, 29 type 2, 39 type 3) and 20 CD patients on gluten-free diet while non-celiac group consisted of 24 control cases evaluated as normal and 26 non-coeliac IELosis cases with increased IELs despite having normal villus/crypt architecture in the biopsy. Archival H&E and CD3 stained sections of duodenal biopsies of these patients were reevaluated, and all biopsies with a diagnosis of CD were reclassified according to the updated Marsh classification. Paraffin sections of duodenal biopsies were stained with anti-TCRδ antibody, a γδ T cell marker. Quantitative and morphometric evaluations were made under the light microscope and also on digital slides scanned at the digital pathology unit in the Department of Pathology established with the BAP project of AU BAP A14023003.