Akciğer tüberkülozunun aktivite tayininde GA-67 sintigrafisinin diğer parametrelerle karşılaştırılması
- Tez No: 86853
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüberküloz büyük bir sağlık sorunu olarak önemini korumaktadır. Tüberkülozun tanı ve tedavisindeki güçlükler bu sorunun başlıca nedenidir. Tüberküloz tanısı için altın standart kültürdür. Ancak M. tuberculosis' in çok yavaş üremesinden dolayı, sonuç alabilmek için 4-8 hafta beklemek gerekir. Çalışmamızda, özellikle daha önceden akciğer tüberkülozu geçirdiği bilinen ya da düşünülen olgularda, hastalığın aktivitesinin belirlenmesinde, Ga-67 sintigrafisinin değerini belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya toplam 38 hasta alındı. Bunlardan 13'ü klinik, mikrobiyolojik ve radyolojik olarak aktivite düşündüren olgulardı. 25 olgu ise klinik, mikrobiyolojik ve radyolojik olarak inaktif kabul edildi. Hastalar çalışmaya alındıkları anda 3 gün üst üste balgam, balgam çıkaramayan hastalardan bir kere olmak üzere mide suyu alındı. AARB yayma ve Lowenstein- Jensen besiyerine ekim yapıldı. Çalışmaya alınan her hastaya GATA Nükleer Tıp Anabilim Dalında Ga-67 sintigrafisi uygulandı. Aktif tüberküloz olarak kabul edilen 13 olgunun 11 'inde galyum tutulumu tespit edilirken, yayması negatif, kültürü pozitif olan 2 olguda Ga-67 sintigrafısinde tutulum olmadı. İnaktif olgu grubundaki 25 hastanın 22' sinde galyum tutulumu saptanmazken, 3 olguda, tüberküloz dışı akciğer patolojilerine bağlı olarak Ga-67 sintigrafısinde tutulum gözlendi. Bu sonuçlara göre, Ga-67 sintigrafisinin hastalığın aktivitesini belirlemedeki sensitivitesi %84, spesifitesi %88, PPD'si %78, NPD'si %91 olarak bulundu. Sonuç olarak, Ga-67 sintigrafisinin akciğer radyogramlanndaki lezyonlann aktivitesini belirlemede ve erken anti-tüberküloz tedavinin başlanmasında, böylece indeks olgunun çevreye bulaştırma zincirini kırmada değerli bir yöntem olabileceği kanısına varıldı. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tuberculosis has been keeping its importance as a health problem in Turkey as well as in the whole world. The difficulties in its diagnosis and treatment are the main hindrances to overcome this problem. Bacterial culture is gold standard for its diagnosis. Because M. Tuberculosis is slow growing, 4-8 weeks may be required before growth is detected. In our study, we aimed to assess the efficiency of the 67Ga scanning in detecting the disease activity in persons with suspected or previously proven diagnosis of tuberculosis. According to microbiological, clinical and radiological findings, 13 patients with active disease and 25 patients with inactive disease, totally 38 patients, were enrolled in the study. Sputum specimens collected early in the morning for three consecutive days and gastric lavage specimens of patients with unproductive cough were submitted to the laboratory for AFB smear and mycobacterial culture in Lowenstein-Jensen medium. Every patient underwent to 67Ga scanning at the GAT A Nuclear Medicine Department. In 2 patients with no AFB in sputum smear and positive bacterial culture results, no gallium uptake was noted, whereas in 11 of 13 patients with negative tuberculosis gallium uptake was noted. 22 of 25 patients in the inactive disease group had no gallium uptake. The remaining three patients had positive 67Ga scanning due to other lung diseases but tuberculosis. We found that in detecting tuberculosis activity 67Ga scanning has sensitivity of 84%, specificity of 88%, negative predictive value of 91%, positive predictive value of 78%. We conclude that 67Ga scanning is a valuable test to assess the activity of the lesions on chest radiograms and to initiate anti-tuberculosis therapy on time and so to prevent the spreading of the infection. 41