Mekanik bel ağrısında uygulanan miyofasyal zincir egzersiz eğitiminin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficiency of myofascial chain exercise training in mechanical LOW back pain
  1. Tez No: 797506
  2. Yazar: OSMAN OĞUZ KONAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı Miyofasyal Zincir (MFZ) Egzersizlerinin germe egzersizleri, kuvvet egzersizleri ayrı ayrı ve birlikte uygulandığında mekanik bel ağrısı olan hastalarda yaşam kalitesi, ağrı ve işlevsellik yönünden etkisini araştırmaktı. Randomize kontrollü çalışmada katılımcılar Miyofasyal Zincir Egzersiz Germe Grubu, Miyofasyal Zincir Egzersiz Kuvvet Grubu, Miyofasyal Zincir Egzersiz Germe ve Kuvvet Grubu olarak üç farklı gruba ayrıldılar. Katılımcıların ilk ve son ölçümleri iki hafta ara ile yapıldı. İlk ölçümler sonrası katılımcılara gönderilen egzersizleri 2 hafta boyunca her gün yapmaları istendi. Katılımcılar online takip edildi. Katılımcılar çalışma kapsamında sağlıklılık düzeylerinin belirlenmesi için Sağlık Değerlendirme Anketi (SDA), ağrı düzeylerinin belirlenmesi için Vizüel Ağrı Skalası (VAS), engellilik düzeylerinin belirlenmesi için ise Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi V2.0 (OWS) kullanılarak değerlendirmeye alındı. Çalışma sonucunda katılımcıların Miyofasyal Egzersiz eğitimi sonrası SDA, VAS ve OWS anket skorlarında anlamlı iyileşmeler ile kuvvet, esneklik verilerinin artmış olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Myofascial Chain Exercises in terms of quality of life, pain and functionality in patients with mechanical low back pain when stretching exercises and strength exercises were applied separately or together. In the randomized controlled study, the participants were divided into three different groups as Myofascial Chain Stretching Exercise Group, Myofascial Chain Strength Exercise Group, Myofascial Chain Stretching and Strength Exercise Group. The first and last measurements of the participants were made with an interval of two weeks. After the first measurements, the participants were asked to do the exercises sent to them every day for 2 weeks. Participants were followed online. Participants were evaluated using the Health Assessment Questionnaire (SDA) to determine their level of health, the Visual Pain Scale (VAS) to determine their pain level, and the Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire V2.0 (OWS) to determine their disability levels. As a result of the study, it was determined that the participants had significant improvements in their SDA, VAS and OWS questionnaire scores after Myofascial Exercise training and increased strength and flexibility data.