Mimari tasarımda kusurlu alanlar ve eylemsel fragmantasyonlar
Imperfect issues and performative fragmentations in architectural design
- Tez No: 797507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİTNAT CİMŞİT KOŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın amacı, mekanın beden ile kurduğu bağı ve ilişkileri kusurun katılımcı eylem sorgulamaları üzerinden okumak olacaktır. Sözde kusursuz ve mükemmel tasarım anlayışları teknolojinin de etkisi ile günümüz mimarlığında devam etmektedir. Bu kusursuz, mükemmel mekanlarla beraber gündelik hayatta bedenlerimizin kurduğu bağın geri plana atıldığı düşünülmektedir. Kusurlu olanın, kusursuzun aksine yeni üretimlere, dönüşümlere, yorumlara açık aralık bırakarak başka zihinlerin ve bedenlerin kendisi ile iletişim kurmasına sebep olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma ile kusur kavramının eylemsel fragmantasyonlarının; (katılımcı-kapsayıcı ilişkileri) mekan okuma ve sorgulamalarını arttırarak, mekan üretim pratiklerini çeşitlendireceği hedeflenmektedir. Çalışmanın kapsamında, kusurun tarihsel süreci ve diyalektik ilişkileri ile literatür çalışması yapılmıştır. Tanımın ardından, kusur kavramının katılımcılık/kapsayıcılık ile ilişkisine bakarken, bir mekandaki kusurun kendisine, kusurlu olanın tasarlanan olmasına ve tasarımcının bilinçli olarak ürettiği kusura bakılmıştır. Kusura olan bu bakış ile eylemsel fragmantasyonları,“Bana Yalan Söyledi-ler, İzmir-2022”sergi deneyimi üzerinden incelenmiştir. Sergi deneyi yardımıyla kusurun eylemsel fragmantasyonlarının matris altlığı oluşturularak, kusurun eylemsel fragmantasyonlarının tasarımcının ürettiği kusur bakışıyla inceleneceği TK-Zemin simülasyon deneyi yapılmıştır. Simülasyon deneyi aracılığıyla çalışmanın hipotezi olan“kusur, mekanla kurulan katılımcı eylemi sorgulamaya yardımcı bir arayüz müdür?”sorusunun cevabı aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to search for the relations between the space and the body through participatory event and actions of the imperfect. The perfection in design continues its superiority in today's main stream architecure. İn daily life, the communication of our body with the space is ignored along with the understanding of perfection. With this study, performative fragmentation of the concept of imperfect is studied and aimed that it will diversify space production practices by increasing space reading and questioning (participant-inclusive relations). Within the scope of the study, a literature review was conducted with the historical process and dialectical relations of imperfect. After the definition given to the imperfect, while looking at the relationship between the concept of imperfect and participation/inclusiveness. The imperfect questioning in three ways; the imperfect itself, the imperfect being the designed and the imperfect that the designer consciously produced. The performative fragmentation of the imperfect has been examined through the exhibition experience“They Lied to Me, İzmir-2022”. With the help of the exhibition experiment, the performative fragmentation matrix is studied in case of the imperfect relations of the space production. The performative fragmentation of the imperfect was examined by means of the matrix. The TK-Ground simulation experiment was produced with a“designer-generated defect”perspective. The hypothesis of this experiment is; "the deviation an interface that may help to settle the participatory action? The answer to the question was sought by designing the TK-Ground simulation experiment.