The impact of oil shocks on bank profitability in net oil-importing countries: A comparison between Islamic, investment and conventional banking
Net petrol ithalatçısı ülkelerde petrol şoklarının banka kârlılığı üzerindeki etkisi: İslami, yatırım ve konvansiyonel bankacılık arasında bir karşılaştırma
- Tez No: 797534
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SAVAŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bankalar, parasal aktarım mekanizmasına olanak sağlamak ve tasarruf sahipleri ile borçlananlar arasında aracılık yapmak gibi ekonomide birçok önemli rol oynayarak finans sektöründe merkezi bir konuma sahiptir. Öte yandan petrol, ekonomik hayatın en önemli girdilerinden biridir. Petrol piyasasındaki dalgalanmalar ekonomik istikrarsızlığın ana kaynağı haline gelerek makroekonomik ve mikroekonomik göstergelerin bozulmasına neden olmaktadır. Ekonomideki kritik rolleri nedeniyle petrol ve banka performansı arasındaki ilişki araştırmacıların, bankacıların, piyasa katılımcılarının, politika yapıcıların ve düzenleyicilerin dikkatini çekmektedir. Petrol şokları ve banka performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen ve giderek genişleyen bir literatür vardır. Ancak önceki çalışmalar petrol şoklarının banka karlılığı üzerindeki etkisini ya petrol ihraç eden ülkeler ya da tek bir ülke perspektifinden ele almıştır. Mevcut çalışma önceki araştırmaları bir adım öteye taşıyarak literatürdeki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Bu çalışma petrol şoklarının banka performansı üzerindeki etkisini net petrol ithal eden ülkeler açısından, banka türleri arasındaki farklılıkları dikkat alarak incelemektedir. Çalışmada karlılığın sürekliliğini (kalıcılığını) ve içselliği kontrol etmek için dinamik panel metodu (genelleştirilmiş momentler metodu) kullanılmaktadır. Bu araştırma, petrol şoklarının banka karlılığı üzerinde hem doğrudan hem de dolaylı etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Enflasyon, ekonomik büyüme ve reel efektif döviz kurunun, petrol şokları ve banka performansı arasında aktarım mekanızması işlevi gördüğünü tespit etmiştir ve bu durum banka türlerine göre değişiklik göstermektedir. Petrol şokları ve banka performansı arasındaki ilişkiyi bilmek, bankacılara, hükümet yetkililerine ve para otoritelerine finans sektörünün istikrarı için stratejiler belirlemede ve etkili politikalar geliştirmede yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Banks take a central position in the financial sector, playing many essential roles, such as facilitating the transmission mechanism of monetary policy and acting as intermediaries between savers and borrowers. On the other hand, oil is one of the primary inputs of economic activities, and its fluctuation becomes the major source of economic instability, causing major microeconomic and macroeconomic indicators to deteriorate. Because of their critical roles in the economy, their relationship attracts the attention of researchers, bankers, market participants, policymakers, and regulators. There is a growing body of literature that has examined the link between oil shocks and bank performance. However, the previous studies focused on the effect of oil shocks on bank profitability by concentrating on either oil-exporting countries or country-specific studies. The current study endeavors to fill the gap in the literature by extending the previous research. It investigates the impact of oil shocks on bank performance from the perspective of net oil-importing countries, paying close attention to the differences among bank types. The dynamic panel method (generalized method of moments) is used to control for the persistence of profitability and endogeneity in the model. The study found that oil shocks seem to have both direct and indirect impacts on bank profitability. Inflation, economic growth, and real effective exchange rate serve as the transmission channel between oil shocks and bank performance, and this varies according to bank types. Knowing the co-movement of oil shocks with bank performance can help bankers, government officials, and monetary authorities in setting strategies and developing effective policies for the stability of the financial sector.