The importance of external shocks and global monetary conditions for a small-open economy
Dışsal şokların ve küresel parasal koşulların küçük-açık bir ekonomi için önemi
- Tez No: 590096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı yerli ve yabancı şokların Türkiye ekonomisindeki rolünü analiz etmektir. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye, 2003-2018 dönemi arasında Türkiye'nin esas makroekonomik değişkenleri incelenmiştir. Yerli arz, talep ve para politikası şokları ile bunların küresel karşılıkları küçük ölçekli bir Bayesçi Yapısal Vektör Özbağlanım modeli ile tanımlanmıştır. Modelde, \cite{arias} 'nın algoritması ile işaret ve sıfır kısıtları kullanılarak ekonomiyi sürükleyen yapısal şoklar ayrıştırılmış ve Türkiye'nin küçük bir ekonomi olup dışsal değişkenleri (FED faiz oranı, küresel talep göstergesi ve petrol fiyatları) etkileyememesi özelliği ile de blok dışsallık varsayımı yapılmıştır. Sonuçlar, Amerika'daki bir parasal sıkılaşma sonucunda Türk Lirasının değer kaybettiğini, çıktı seviyesinde azalış ve fiyat seviyesinde artış gözlendiğini ima etmektedir. Ayrıca, FED'in faiz artırımından sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan da pozitif yönde bir politika faizi artışı tepkisi görülmektedir. Fiyat ve çıktı seviyelerindeki varyasyonu tahmin etmek için, yabancı ve yerli şoklar yaklaşık olarak eşit role sahipken, Türkiye politika faizi ve kur seviyesinde ise dışsal şokların etkisinin domine ettiği görülmektedir. Bu tez literatüre üç şekilde katkı yapmaktadır. Metodolojik bir perspektiften, temel küresel ve yerli şoklar işaret ve sıfır kısıtları ile yapısal etki matrisine tanımlanmış ve incelenmiştir. İktisadi bir perspektiften, küresel petrol ve talep şokları ile FED'in geleneksel (ve geleneksel olmayan) para politikası şoklarının Türkiye ekonomisine reel ve finansal etkileri analiz edilmiştir. Politika çerçevesinden ise, küçük-açık ve serbest döviz kuru rejimine sahip bir ülke olarak küresel reel ve parasal şoklardan ayrı bir politika analizinin düşünülemeyeceği ve söz konusu şokları tanımlamanın ve ayrıştırmanın politika yapıcılar ve ekonomistler için önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the role of the domestic and foreign shocks for a small-open economy. As an emerging market, Turkey's main macroeconomic aggregates are examined during the sample period, 2003-2018. The domestic supply, demand and domestic monetary policy shocks as well as their global counterparts are identified by employing a small-scale Bayesian Structural VAR model. In the model, the algorithm of the \cite{arias} is used by utilising both sign and zero restrictions to disentangle the structural shocks driving the economy, with the block exogeneity assumption due to Turkey's being a small economy such that the shocks originated from Turkey can not affect that of the foreign variables in the model, i.e. the FED funds rate, global demand indicator and the price of oil. The results imply a significant depreciation of the Turkish lira, a fall in the real output level and the rise in overall price level in the economy after a US monetary tightening. Moreover, there has been a positive policy reaction by the Central Bank of the Republic of Turkey after a US monetary tightening. The forecast error variance decomposition point out that while for the price and the output level, the foreign and domestic shocks make up approximately the same amount of the variation, for the Central Bank of the Republic of Turkey's main policy rate and the exchange rate, the impact of the external shocks dominates. The thesis contributes to the literature in three ways. From a methodological point of view, I identify the main global and domestic shocks by combining sign and zero restrictions in the structural impact matrix for the Turkish economy. From an economic point of view, I assess the repercussion effect of global oil price and global demand shocks along with the (un)conventional FED monetary policies while taking into account of the Zero Lower Bound period on real and financial responses of the Turkish economy. From a policy perspective, I provide an evidence that a small-open emerging economy with flexible exchange rates is not completely insulated from global real and monetary shocks so that the identification of both domestic and foreign shocks matters for economists and policy makers and should be taken into account seriously.