Betonarme binalarda TBDY 2018'e göre bir güçlendirme tasarımının deprem güvenliği hesaplarının irdelenmesi
Studying of seismic safety a strengthening design accordingto TBSC 2018 in reinforced concrete structures
  1. Tez No: 797540
  2. Yazar: HASAN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ANIL DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması kapsamında İstanbul ili, Ataşehir ilçesinde DBYBHY 2007 yönetmelik ve TS500 standartları gözetilerek tasarlanmış mevcut betonarme yapının dışına yeni bir çerçeve eklenerek, yapının TBDY 2018 kapsamında deprem performansı değerlendirilmek istenmiştir. İlk olarak Ataşehir ilçesinde yer alması planlanan betonarme yapı, DBYBHY 2007 ve TS500 yönetmelikleri kapsamında analizleri ve tasarımı gerçekleştirilmiştir. Mevcut betonarme yapıya eklenmesi planlanan çerçeve yapının analiz ve tasarımları TBDY 2018 kapsamında gerçekleştirilmiştir. Eklenmesi planlanan çerçeve yapının tasarımında mevcut betonarme yapının davranışının ele alınabilmesi için yapılar birlikte modellenmiş düzensizlik kontrolleri ve deprem hesapları söz konusu model üzerinden gerçekleştirilmiştir. Eklenen çerçevenin mevcut binanın taşıyıcı sistemi ile birlikte çalışması için bu çerçeveler mevcut binanın döşemelerine gerekli yük aktarımını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Betonarme yapıya eklenmesi planlanan çerçeve sistem zemin katta düz kolonlu ve eğik kolonlu çerçeve olmak üzere iki farklı tasarım gerçekleştirilmiştir. Yapıların deprem performans analizlerinde zaman tanım alanında deprem hesabı yöntemi kullanılmıştır. Bu tez kapsamında iki farklı çerçeve yapının deprem performans değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Yapıların tasarımında“Etabs”programı, deprem performans analizlerinde ise“Perform 3D”programı kullanılmıştır. Deprem performans analizleri sonucunda yapıların performans sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmelerde, yapılarda bulunan perdeler kesme kuvveti bakımından yetersiz bulunmuştur. Söz konusu yetersizlik eğik kolonlu yapıda daha olumsuz sonuçlar vermiştir. Kesme kuvveti yetersizliğinin tespit edilmesi üzerine güçlendirme işlemi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, a new framework was added to the existing reinforced concrete structure designed with TSC 2007 regulation and TS500 standarts in Ataşehir district of Istanbul and the earthquake performance of the structure was wanted to be assessment within the scope of TBSC 2018. The first reinforced concrete structure, which is planned to be located in Ataşehir district, has been analyzed and designed within the scope of TSC 2007 and TS500 regulations. The analysis and designs of the frame structure planned to be added to the existing reinforced concrete structure were carried out within the scope of TBSC 2018. In order to address the behavior of the existing reinforced concrete structure in the design of the frame structure planned to be added, structures together modeled irregularities controls and earthquake calculations were carried out through the model in question. These frames are designed to provide the necessary load transfer to the upholstery of the existing building in order for the added framework to work with the existing building system. Within the scope of this thesis, the earthquake performance assessment and retrofit of two different framework buildings was realized. The“Etabs”program was used in the design of the structures and the“Perform 3D”program was used in earthquake performance analysis. As a result of earthquake performance analysis, the performance results of the structures were assessment. In the assessment, the structures were found to be insufficient in terms of shear wall shear force.