Economic study to measure the efficiency of irrigation systems (wheat crop in Anbar governorate as a model)
Sulama sistemlerinin verimliliğinin ölçülmesi için ekonomik araştırma (Anbar ilinde buğday bitkisi model olarak)
- Tez No: 797606
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ GÖKALP, PROF. DR. OSMAN SÖNMEZ, PROF. DR. ESKANDER H. ALİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tahıl üretimi, özellikle buğday, üretimini dalgalanma ve istikrarsızlığa maruz bırakan, modern sulama sistemlerini kullanma ihtiyacını gerektiren, değişken iklime sahip batı bölgesinde yoğunlaşmıştır. Çalışmanın amacı, farklı sulama sistemleri (merkezi pivot yağmurlama sulama sistemi, sabit merkez pivot yağmurlama sulama sistemi ve konvansiyonel sulama sistemi) tarafından uyarılan ekili buğday mahsulünün çiftliklerinin teknik, ekonomik ve tahsis etkinliğini ölçmektir. Araştırmada Veri Zarflama Analizi yöntemi (VZA) kullanılmıştır. Örnekler, 2020-2021 tarım sezonu için Anbar Valiliği / Irak'tan 160 çiftçiden rastgele toplandı. Örneklem sulama sistemine göre merkez pivot yağmurlama sulama sistemi altında 80 çiftçi ve üç işletmede (15, 20 ve 30) ha olmak üzere üç işletmede sabit merkez pivot yağmurlama sulama sistemi altında 50 çiftçi olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. 30 çiftçi (3-5,25), (5,5-8) ve (9,25-14) olmak üzere üç işletmede konvansiyonel sulama sistemi altında (1,5-5), (5,25-7,5) ve (8-13,75) ha sahiptir. Çalışma sonuçlarının analizi, merkezi pivot yağmurlama sulama sistemine sahip sulama çiftliklerinin ortalama teknik verimliliğinin ölçeğe göre sabit getiri, ölçeğe göre değişken getiri ve ölçeğe göre değişken olduğunu göstermektedir (sırasıyla 0.97, 0.86, 0.86). Aynı sistemin ekonomik ve tahsis etkinliği sırasıyla 0,87 ve 0,74'tür. Sabit merkez pivot yağmurlama sulama sistemi için, ölçeğe göre sabit getiri, ölçeğe göre değişken getiri, ölçek etkinliği için sonuçlar sırasıyla 0,93, 0,88 ve 0,82 ve aynı sistemin ekonomik ve tahsis verimliliği sırasıyla 0,83, 0,82'dir. . Geleneksel sulama sistemi için sonuçlar, ölçeğe göre sabit getiri, ölçeğe göre değişken getiri ve ölçek verimliliği sırasıyla 0,81, 0,88 ve 0,91'dir. Aynı sistemin ekonomik ve tahsis etkinliği sırasıyla 0,80 ve 0,81'dir. Araştırmacı, modern sulama sistemlerine güvenmeyi önermektedir.
Özet (Çeviri)
The production of grains, especially wheat, is concentrated in the western region with volatile climates, which exposes its production to volatility and instability, which necessitates the need to use modern irrigation systems. The objective of the study is to measure the technical, economic, and allocative efficiency of the farms of the cultivated wheat crop induced by the different irrigation systems (center pivot sprinkler irrigation system, fixed center pivot sprinkler irrigation, and conventional irrigation system). The research used the Data Envelopment Analysis method (DEA). The samples were collected randomly from 160 farmers from Anbar Governorate / Iraq for the agricultural season 2020-2021. The sample was divided according to the irrigation system into three groups, 80 farmers under the center pivot sprinkler irrigation system and with three holdings (15, 20, and 30) ha, 50 farmers under the fixed center pivot sprinkler irrigation system in three holdings, 30 farmers (3-5.25), (5.5-8) and (9.25-14) ha under the conventional irrigation system in three holdings (1.5-5), (5.25-7.5) and (8-13.75) has. The analysis of the study results show that the average technical efficiency of irrigation farms with center pivot sprinkler irrigation system is constant return to scale, variable return to scale, and scale (0.97, 0.86, 0.86), respectively. The economic and allocative efficiency of the same system are 0.87 and 0.74, respectively. For the fixed center pivot sprinkler irrigation system, the results for constant return to scale, variable return to scale, scale efficiency are 0.93, 0.88, and 0.82, respectively, and the economic and allocative efficiency of the same system are 0.83, 0.82, respectively. While the results for the conventional irrigation system, the constant return to scale, variable returns to scale, and scale efficiency are 0.81, 0.88, and 0.91, respectively. The economic and allocative efficiency of the same system are 0.80 and 0.81, respectively. The researcher recommends relying on modern irrigation systems.