Serebral palsili çocuğa sahip ebeveynlerde kas iskelet sistemi ağrılarının aktivite katılımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of musculoskeletal pain on activity participation in patents who have children with cerebral palsy
  1. Tez No: 797607
  2. Yazar: MEHMET ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; Serebral Palsili çocukların kaba motor seviyelerine göre ebeveynlerinde görülebilecek kas iskelet sistemi ağrılarının aktivite katılımına etkisini incelemektir. Kocaeli Darıca ilçesinde bulunan Bilsev Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi ve Ayna Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezinde Kasım 2020-Haziran 2021 dönemi arasında yürütülen araştırmamıza yaşları 22-55 arasında değişen 88 SP'li çocuğu sahip ebeveyn üzerinde randevu usulü yüz yüze görüşülerek yapıldı. Okuryazar olmayan ve son bir yıl içinde ameliyat geçirmiş olanlar araştırmaya dahil edilmedi. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildikten sonra, çocukların mobilite düzeyleri“Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi”(KMFSS) ile ebeveynlerin ağrı durumları Mcgill-Melzack Ağrı Anketi ile, ebeveynlerin aktiviteye katılımı Ağrı Aktivite Paternleri Ölçeği (AAPÖ) ile değerlendirildi. Sonuç olarak araştırmaya katılan ebeveynlerde kas iskelet sistemi ile ilişkili ağrı görüldü ve ebeveynlerde ağrı olan bölgelerin görülme sıklığının ise spesifik olarak sırasıyla bacak, bel, kol, sırt ve boyun bölgesi olduğu, ayrıca iki ve ikiden fazla vücut bölgesinde ağrı olduğu belirlendi. Ağrı aktivite paternleri skoru ile alt boyut skorları arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of musculoskeletal pain, which can be seen in parents of children with CerebralPalsy, on participation in activity according to gross motor levels. Our research was performed at Bilsev Special Education Rehabilitation Center and Ayna Special Education Rehabilitation Center in Darıca, Kocaeli between November 2020 and June 2021 and was conducted by face-to-face meeting with parents of 88 children with CP aged between 22-55 years. Those who were illiterate and had undergone surgery within the last year were not included in the study. After recording the demographic information of the individuals, the mobility levels of the children were evaluated with the“GrossMotor Function Classification System”(GMFCS), the pain status of the parents were assessed with the Mcgill-Melzack Pain Questionnaire, and the activity participation of the parents were determined with the Pain Activity Patterns Scale (PAPS). As a result, pain related with the musculoskeletal system was observed inparents who participated in the study, and it was determined that the frequency of pain in the separents was specifically located in leg, waist, arm, back and neck region and pain was determined in two or more body regions as well. There are statistically significant positive correlations between pain activity patterns score and its sub-dimension scores.