Kedi ve köpeklerde periodontal hastalıkların klinik ve radyografik değerlendirilmesi
A Study of periodontal diseases in pets according to their clinical and radiographical characteristics
- Tez No: 79762
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ERDEM ACER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
7. ÖZET 33 kedi ve 40 köpek periodontal hastalıklar klinik ve radyolojik yönden istatistiksel olarak incelendi. Anamnezi takiben, rahat klinik muayene yapabilmek amacıyla Xylazin premedikasyonu sonrası, Ketamin anestezisi kullanıldı ve hayvanlar entübe edildi. Ağız padanla açıldı. Genel muayeneyi takiben klinik muayene yapıldı ve bulgular muayene kartlarına işlendi. Periodontal hastalığın derecelendirilmesi için, cep derinlikleri baz alınarak bir indeks oluşturuldu ve gingival cepler, periodontal sonda ile sondalanarak elde edilen veriler indekse göre değerlendirildi. Ayrıca alveolar kemikteki kayıplar radyografik olarak değerlendirildi. Periodontal hastalıklarda genel bulgu olarak mukozada hiperemi, submandibular lenfadenopati, salya da artma saptandı. Periodontal bulgular olarak ağız kokusunda, cep derinliğinde ve diş hareketliliğinde artma, kedilerde Mı, köpeklerde ise Mı P4 dişleri civarında diş taşı lokalizasyonuna rastlandı. Periodontal hastalık yönünden, radyolojik olarak diş kökünün kemiksel bağlantısının yıkımlandığı, ilerlemiş olgularda ise fürkasyonun açığa çıktığı radyolusent bir kontrasm görülmesiyle tespit edildi. Sonuç olarak; kedi ve köpeklerde diğer ağız problemlerine nazaran periodontal hastalıklara %88 oranında rastlandığı ve hayvanın sağlam dişini bu nedenle kaybettiği, beslenmenin ve ağız hijyenin periodontal hastalık oluşmasında direkt etkili olduğu anlaşıldı. Teşhis ve tedavisinin yönlenmesi açısından, periodontal sonda kullanılarak cep ölçümlerinin ve radyolojik muayenenin yapılmasının önemli olduğu anlaşıldı. İstatistiki incelemelerle kedi ve köpekler arasındaki karşılaştırmanın anlamsız olduğu, fakat aynı tür içerisinde periodontal lezyonların birbirleriyle çok yakından ilişkili olduğu görüldü. Bu sonuçlar doğrultusunda hem hayvan sahipleri hem de Veteriner Hekimlerin pet hayvanlarınm diş sağlığına önem vermeleri gerektiği ortaya çıktı. 75
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY A STUDY OF PERIODONTAL DISEASES IN PETS ACCORDING TO THEIR CLINICAL AND RADIO GRAPHICAL CHARACTERISTICS Periodontal diseases were examined statistically in 33 cats and 40 dogs from the clinical and radiological point of view. Following anamnesis, Ketamin anesthesia was used after Xylazin premedication in order to make the clinic examination safely, and also the animals were intubated. The mouth of the animal was opened with a padan. After general examination, clinical examination was done. The findings were recorded in the examination files. To put the periodontal disease on scale, the examine was based upon the depth of the pockets while forming a scala. By applying the periodontal probe to the gingiva pockets the data was evaluated according to the scala. Radiography of the teeth were taken in some of the cases. In periodontal diseases, hyperemia in the mucosa, lymphadenopathy and increased amount of saliva were determined as a general symptom. Increases in the smell of the mouth, depth of the pockets and teeth mobility were observed, and tartar localization was found around the Mı, P4 teeth of dogs and the Mi teeth of cats. From the point of view of periodontal disease, it was determined by the observation of a radiolucent contrast that radiologically the bone connection of the root of the tooth was destructed and a furcation appeared in advanced cases. As result, it was established that periodontal diseases in cats and dogs were encountered 88% more often than other mouth problems, that the animal lost the tooth due to this reason and that eating and mouth hygiene had a direct effect on the formation of pockets using a periodontal probe and radiological exemination was important for diagnosis and treatment. With statistical examinations, comparison between cats and dogs was seen to be insignificant. However, periodontal lesions in the same species were closely related to each other. İn the light of these results, it was seen that both animal owners and veterinary surgeons must ensure health teeth in pets. 76