Kedi ve köpeklerde görülen periodontal hastalığın klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of periodontal disease in cats and dogs
  1. Tez No: 869105
  2. Yazar: TÜLAY KÖNEÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Periodontal hastalık, dişi destekleyen ve çevreleyen dokuların yangısıdır. Dişi gingiva, sement (dişin kemik tabakası), alveolar kemik (diş kökünü çevreleyen kemik) ve periodontal ligamet çevreleyerek destekler. Periodontal hastalık kedi ve köpeklerde salya artışına, diş etlerinde görülen kızarıklığa, kötü ağız kokusuna, iştahsızlığa, dişlerin sallanmasına ve diş kayıplarına sebep olmaktadır. Bu semptomlarla pet hayvanları yiyeceklerini yiyemez hale gelmekte, genel durumlarında bozukluk ortaya çıkmaktadır. Sunulan bu tez çalışmasında periodontal hastalık teşhis edilen kedi ve köpekler tür, yaş, cinsiyet özelikleriyle sınıflandırılarak periodontal hastalık aşamaları derecelendirilmiş ve klinik olarak değerlendirilmiştir. Periodontal lezyonların klinik görünümü, gingival cep derinliği ölçümleri, dişlerin radyolojik muayenelerinin yapılması bu hastalığın teşhis ve tedavisi için önem arz etmektedir. Periodontal hastalığın kedi ve köpeklerde yaş, ırk, cinsiyet, beslenme şekli, ev bakımı dikkate alınarak çalışmamız klinik yönden ele alınmıştır. 23 kedi ve 16 köpekte yapılan araştırma neticesinde kuru mama ile beslenen pet hayvanlarının periodontal hastalığa sahip olma yatkınlıkları kaydedilmiştir. Çalışmadaki olguların her birinde ağız kokusu varlığı bulunurken kliniğe getirilme şikayetlerinde %90 aynı semptomlar olduğu görülmüştür. Kedilerde periodontal hastalık premolar dişlerde oldukça sık görülürken carnivor olmalarına rağmen tür bazında farklılık ortaya çıkarak köpeklerde bu benzerlik ortaya çıkmamıştır. Medikal tedavide kullanılan antibiyotik seçiminin farklı olması kayda değer bir sonuç ortaya çıkarmamakla beraber düzenli diş fırçalayan hasta sahiplerinin hastalığın ilk aşamasında olan olgularda tedaviye büyük destek oldukları görülmüştür. Bu çalışma neticesinde kedi ve köpek besleyen pet hayvan sahiplerinin düzenli diş fırçalama alışkanlığı edinmeleri, hastalıktan korunmak ve hastalığın ilk aşamasında tedavi edici olması sebebiyle diş fırçalamanın önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Inflammation of the tissues that support and surround the tooth (gingiva, periodontal ligament, cementum, and alveolar bone) is classified as periodontal disease. In dogs and cats, periodontal disease results in loosening of teeth, halitosis, increased salivation, redness of the gums, loss of appetite, and tooth loss. Pets experiencing these symptoms may lose their appetite and suffer from a decline in overall health. In this thesis research, felines and canines that presented with periodontal disease were categorized based on their species, age, and gender attributes, and their periodontal disease stages were assessed and graded through clinical evaluations. Accurate diagnosis and treatment of periodontal disease require a comprehensive evaluation of clinical features such as gingival pocket depth measurements, radiographic imaging of the teeth, and other periodontal lesions. These assessments are critical in determining the extent and severity of the disease, enabling efficient and effective management of the condition. During our study, we examined the incidence of periodontal disease in cats and dogs. We considered various factors such as age, breed, gender, diet, and home care. After conducting research on 23 cats and 16 dogs, we observed a trend among pets fed with dry food to develop periodontal disease. While each of the cases in the study had halitosis, it was observed that 90% of the complaints they brought to the clinic had the same symptoms. While periodontal disease is quite common in premolar teeth in cats, this similarity has not been observed in dogs; despite being carnivores, there are differences on a species basis. Regular dental brushing has been found to support significant treatment in patients who are still in the early stages of the disease, even while differences in the antibiotics used in medical treatment do not yield substantial differences in outcomes. The study has revealed the significance of tooth brushing, particularly for pet owners with dogs and cats. Regular tooth brushing habit is necessary to protect against diseases, and it can be therapeutic in the early stages of the disease.