Ankara Üniveritesi Tıp Fakültesi hastaneleri çalışanlarının covıd-19 aşılarına karşı tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of Ankara University school of medicine hospitals employees against COVİD-19 vaccines
  1. Tez No: 797633
  2. Yazar: MERVE ÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş Sağlık çalışanları aşıların toplumda yaygınlaştırılmasında, bireylerin aşı olma veya olmama kararında büyük rol oynamaktadır. Ek olarak, sağlık çalışanları COVID-19 için aşılanması bir öncelik teşkil etmektedir. Sağlık çalışanlarının aşılara karşı tutum ve davranışları aşı kabul oranlarını etkilemektedir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanlarının COVID-19 aşılarına karşı tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Bu çalışma 115 akademik ve 115 idari personel ile gerçekleştirildi. Katılımcıların bilgileri yüz yüze bir anket ile elde edildi. Anketin oluşturulmasında literatürden sağlanan veriler kullanıldı. Anket içerisinde demografik özellikler (yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, kronik hastalık varlığı), COVID-19 aşı durumu, COVID-19 algısı ile ilişkili sorular, aşı reddi öyküsü ve COVID-19 aşı reddi nedenleri yer almaktaydı. Katılımcıların aşıya karşı tutum ve davranışları COVID-19 Aşısına Yönelik Tutumlar Ölçeği ile değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 230 katılımcının median yaşı 39 yıl (19-58 yıl) idi. Katılımcıların %60,4'ü kadın, %39,6'sı erkekti. Çalışanların %35,2'si daha önce grip aşısı, %76,1'i ise daha önce pnömokok aşısı olmamıştı. Katılımcıların %3,9'unda aşı reddi öyküsü mevcuttu. Çalışanların %86,1'i COVID-19 için tam doz aşılıydı (en az 3 doz aşı).
Özet (Çeviri)
Introduction Healthcare workers play the most important role in promoting vaccination to the public, and influence individual's decision on whether to be vaccinated or not. Additionally, the vaccination of healthcare workers against COVID-19 is considered to be a priority. However, attitudes and behaviors of healthcare professionals towards vaccines affect vaccine acceptance rate. This study is aimed at evaluating healthcare workers' attitudes and behaviors of COVID-19 vaccination in employees of Ankara University Faculty of Medicine. Material and methods The study was carried out with 115 academic and 115 administrative personnel. The information of the participants was obtained through an face to face questionnaire. The questionnaire was developed using data from the literature. The questionnaire included demographic data (age, gender, level of education, marital status, income, presence of chronic disease), COVID-19 vaccination status, COVID-19 perception level, COVID-19 perception level, history of vaccine hesitancy, reasons for COVID-19 vaccine hesitancy. The attitudes of the participants towards the vaccine were evaluated with The Attitudes Towards the COVID-19 Vaccine Scale (ATV-COVID-19). Results The median age of the 230 participants included in the study was 39 years (19-58 years). 60.4% of the participants were female and 39.6% were male. 35.2% and 76.1% of the employees had not previously received a seasonal influenza and pneumococcus vaccine. 3.9% of the employees had a history of vaccine hesitancy. 86.1% of the participants had received a full dose of vaccine (at least 3 doses of vaccine).