Üniversiteli gençlerin sağlık davranışlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of health behaviors of university students
- Tez No: 79764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
"j /SypT******************* ****************** **************** Bu çalışma üniversite gençliğinin sağlık davranışlarını, sağlık gereksinimlerini belirlemek ve etki eden faktörlerle ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve metadolojik olarak planlanmıştır. Öğrencilerin sağlık davranışları, Pender tarafından geliştirilen Sağlığı Geliştirme Modeline göre araştırılmıştır. Çalışma Avcılar Öğrenci Yurdunda kalan 1 100 öğrenci içinde sistematik örnekleme yöntemiyle seçilen 400 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, İngilizce olan; Sağlığı Geliştirme Gereksinimlerini Belirleme Listesinin dil ve kavram geçerlilik çalışmaları yapılmıştır. İkinci aşamada öğrencilerin Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları, Sağlık Gereksinimleri ve bunları etkileyin Bilişsel Algılama ve değiştirilebilir faktörler arasındaki ilişki yüzdelik, student-t testi, varyans analizi, korelasyon teknikleri ile incelenmiş ve literatür bilgileri ile tartışılmıştır. Sonuç olarak; öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının orta düzeyde olduğu, sağlık gereksinimleri arasında öncelikli olarak akıl ve ruh sağlığı gereksinimini önemli buldukları, sağlık durumlarını genel olarak iyi olarak algıladıkları ve sağlık davranışlarının yaş, okunulan fakülte, kentsel kesimde yaşama, iyi insanlar arası iletişim, aile ve akrabalarla birliktelik sıklığına paralel olarak arttığı görülmüştür. Çalışma bulguları sağlığı geliştirme modelinin hipotezlerini destekleyici niteliktedir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY************************************************** This study was planed as descriptive and methodological in order to determine health life style behaviors and health promotion needs of university youth and examine the factors affecting them. Health behaviours of the subjects were investigated according to health promotion model which was developed by Pender. This study was performed on 400 students who were chosen by systematic sampling method. These students were chosen from home for students in Avcılar in Istanbul which there were 1 100 students. In the first stage, which was in English, the language and concept validity studies of health promotion needs assesment was carried out. In the second stage health life-style behaviours of the subjects and cognitive perceptual and modifiable factors, which can affect these behaviours, and the correlations between them were investigated by means of percentage student-t test, variance analyiss and correlation techniques and discussed in the light of the information existed in the literatüre. As a result, it was found that health lifestyle behaviours of students were at a moderate level, and mental and psychological health found important amoung health needs and that health states are perceive at well and that health behaviours were inproved parallel to age type of faculty living in an urbonized district and good interpersonal communication. The finding in this study are in support of the hypotheses in health promotion model. i 00