Bursa Büyükşehir Orkestrası Türk Sanat Müziği Bölümü sanatçılarının dinî mûsikî besteleri
Compositions of Bursa Metropolitan Orchestra Turkish Art Music Department artists in religious music
  1. Tez No: 797683
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ZİNNUR KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Bursa Büyükşehir Orkestrası Türk Sanat Mûsikî bölümünün sanatçılarını konu alan bu çalışma, giriş, üç bölüm, sonuç ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Bursa'nın mûsikî cihetinin öneminden bahis açılarak araştırmanın amacı, önemi, yöntemi belirtilmiş ve akabinde araştırmaya konu olan Bursa Büyükşehir Orkestrası ve Türk Sanat Mûsikî bölümü etraflıca tanıtılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde sanatçıların besteleriyle ilgili tüm bilgiler, listeler halinde ayrıntılı bir şekilde aktarılmıştır. İkinci bölümde sanatçıların hayatı, besteciliği ve sanatının özellikleri, güfte ve söz yazarı tercihlerindeki anlayışlarıyla, dini mûsikî eserlerin makam, usûl ve güftekârları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, öncelikle bestelenen eserlerin güftesine kaynaklardan ulaşılmıştır. Bu eserler daha sonra Finale nota yazım programıyla notaya özenle alınmış ve akabinde eserlerin makamsal tahlili yapılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde, araştırma ve incelemeler neticesinde ulaşılan bilgiler özetlenmiştir. Ekler bölümünde araştırmada istifade edilen mülakat sorularına, çalışmayla ilgili belgelere ve resimlere yer verilerek araştırma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is about the artists of the Bursa Metropolitan Orchestra Turkish Art Music Department, consists of an introduction, three parts, conclusion and appendices. In the introduction part, the importance of the musical aspect of Bursa was mentioned and the purpose, importance and method of the research were stated, and then the Bursa Metropolitan Orchestra and the Turkish Art Music section, which were the subject of the research, were explained in detail. In the first part of the research, all the information about the compositions of the artists was given in detail in lists. In the second part, the life, composition and art features of active artists, their understanding of lyrics and lyricist preferences, maqam, tempo and lyricists of religious musical works were examined. In the third chapter, firstly, the lyrics of the compositions were obtained from the sources. These works were then meticulously notated with the Finale notation program, and then the modal analysis of the works was made. In the conclusion part of the study, the information obtained as a result of research and examinations was summarized. The research was concluded by giving place to the interview questions used in the research, documents and pictures related to the study in the appendices section.