İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde kullanılan sularda Legionella cinsi bakterilerin araştırılması
Investigation of legionella spp, bacteria in the water in-use in the İstanbul Faculty of Medicine
- Tez No: 79771
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜRLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET istanbul Tıp Fakültesinin 20 değişik bölümünden toplam 100 su örneği alınmış ve Legionella cinsinden bakteriler yönünden incelenmiştir. Alınan su örnekleri filtrasyon ile konsantre edilmiş ve nitratlara dekontaminasyon işlemi uygulanmıştır. 70 duş başlığı sürüntüsü ve duştan alınan su örneğinin üçünde dört Legionella (L.jordanis, L.feeleii, L.micdadei ve Legionella spp.) ve su depoların dan alınan 30 örneğin ikisind iki ayrı Legionella (L.jordanis ve Legionella spp.) olmak üzere toplam altı Legionella susu izole edilmiştir. Lateks aglütinasyon ve fenotipik özelliklerin incelenmesi sonucu altı sustan dördünün tür tanımlanması yapılmıştır. Alınan 100 örnekte Legionella cinsinden bakterilerle kolonizasyon oranı %5 ve Legionella izolasyon oranı %6 olarak saptanmıştır. İzole edilen altı sustan üçü Onkoloji Bilim Dalı ve İç Hastalıkları Kemik İliği Transplantasyon servisleri gibi immünosüprese hastaların kullandıkları duş başlıklarından izole edilmiştir. Diğer üç suş ise Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Kardiyoloji servisi duş başlığı ile İlk ve Acil Yardım Anabilim Dalı Yoğun Bakım ve Ameliyathanede bulunan su depolarından izole edilmiştir. İzole edilen Legionella cinsi bakterilerin direkt ekimindeki üreme süresi (BCYE'de 8 gün, selektif besiyerlerinde ortalama 6.3 gün); dekontaminasyona göre ; (BCYE'de ortalama 4.3 gün ve selektif besiyerlerinde ortalama 5.2 gün) daha uzun bulunmuştur. Legionella suşlarının izole edildiği örneklerin pH değerleri'nin 6.97 ile 7.14 arasında değiştiği saptanmıştır. Pseudomonas spp., su örneklerinde en yaygın kontaminant olarak belirlenmiştir. Direkt ekim yönteminin dekontaminasyon yöntemine göre duyarlılığı %85 olarak saptanmıştır. Dekontaminasyon sonrası altı susun tamamı BCYE besiyerinde üremiştir. Selektif besiyerlerinden MWY besiyerinin Legionella izolasyonundaki duyarlılığı (%71), diğer besiyerlerinin duyarlılık oranlarından daha yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlar Legionella izolasyonunda su örneklerinin dekontamine edildikten sonra kültür için BCYE ve MWY besiyerlerinin birlikte kullanılmasının yeterli olabileceğini göstermiştir. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 100 water specimens from 20 different units of the Medical Faculty of Istanbul were collected and investigated for Legionella spp. The specimens were concentrated via filtration and decontamination procedures were applied to the filtrates. Three out of 70 swab specimens from shower heads and bath water yielded four Legionella isolates (L.jordanis, L.feeleii, L.micdadei, and Legionella spp.) and two out of 30 specimens from water tanks yielded two different Legionella isolates (L.jordanis and Legionella spp.), making up a total of six Legionella isolates as a whole. Through latex agglutination and examination of phenotypic characteristics, four of the six isolates were identified to the species level. Colonization rate with Legionella spp. were determined as 5% and isolation rate as 6%. Three of the six isolates were obtained from shower of some spesific units like Oncology and Bone Marrow Transplantation Units in which immunosuppressed patients are hospitalized. The remaining three were isolated from the shower head in the Department of Pediatrics Section of Cardiology and the water tanks in the intensive care unit and the operation room of the Emergency Unit,. The time for a positive culture was longer with direct inoculation (8 day on BCYE, 6.3 days on selective media) when comapred to inoculation after decontamination (4.3 days on BCYE and 5.2 days on selective media). The pH values of positive specimens were found to vary between 6.97 and 7.14. Pseudomonas spp. were determined as the most frequent contaminate in water specimes. The sensitivity of direct inoculation versus inoculation after decontamination was 85%. All of the six isolates grew on BCYE agar when inoculated after decontamination. The sensitivity for isolation of Legionella spp. from specimens on MWY selective medium was found as 71 % and as higher than those on other media. These results led us to conclude that it is adequate for water specimens to be inoculated both onto BCYE and MWY media, after decontamination, to isolate Legionella spp.. 66