İlaç sanayinde sıklıkla izole edilen mikroorganizmaların tanımı ve bunların dezenfektan maddelere karşı duyarlılığının incelenmesi
Identification of microorganisms which are frequently isolated in the pharmacetical industry and investigation of their sensitivity against various disinfectants
  1. Tez No: 79770
  2. Yazar: SİBEL UÇARLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN ÖTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada ülkemizde ilaç üretimi yapan bir fabrikanın çeşitli bölümlerinden açık petri, swab ve filtrasyon yöntemleri ile örnekler alınmıştır. Üretimde çalışan personelden alınan 12 örnekten 25, personelin soyunma odalarından alınan 20 örnekten 45, üretim sahalarından alınan 26 örnekten 93, makine ve teçhizattan alınan 10 örnekten 29, sudan alınan üç örnekten altı, mikrobiyoloji laboratu varından alınan üç örnekten 16 ve ürünlerden alınan 38 örnekten 41 adet olmak üzere toplam 112 örnekten 255 adet bakteri susu izole edilmiştir. İzole ettiğimiz suşların morfolojik ve biyokimyasal özelliklerine göre tanıları yapılmış ve bu bakterilerden 154'ünün koagülaz negatif stafilokok, 40'ının mikrokok, 44'ünün Bacillus, ikisinin Corynebacterium cinsindeki türlere ait saprofit bakteriler olduğu saptanmıştır. Ayrıca üretim sahasının havasında bir adet S. aureus, iki adet P. aeruginosa, iki adet B. cepacia, birer adet X. maftophilia, Aeromonas sabria, Ochrobactrum anthropi ve Meeksella zoohefcum; su örneklerinde birer adet P. chlororaphis, Agrobacter radhbacter, X. Maftophilia ve Aeromonas sabria; ürünlerde iki adet Agrobacter radhbacter izole edilmiş ve izole edilen bakterilerin toplam 29 farklı türe ait oldukları saptanmıştır. Tanısı yapılan 29 farklı bakteri türünün aynı ilaç fabrikasında kullanılan dezenfektan maddelerden benzalkonyum klorür; % 9 benzalkonyum klorürün noniyonik yüzey etken madde ile kombine preparatı; % 5 benzalkonyum klorür, % 1.35 formaldehit, % 0.75 glutaraldehit ve % 3.8 glioksal karışımı; % 0.1 glutaraldehit, % 32.5 1-propanol ve % 18 etanol karışımı; % 10'luk sodyum hipoklorit ve kloramin T trihidrata karşı duyarlılıkları araştırılarak inhibisyon, inferior ve superior letal katsayılarısaptanmıştır. Yapılan deneylerin sonucunda % 9 benzalkonyum klorürün noniyonik yüzey etken madde ile kombine preparatının izole ettiğimiz bakterilere karşı en etkili dezenfektan madde olduğu ve S. aureu'u 1/1.000 konsantrasyonda 2.5 dakikada, P aeruginosa'?] 1/500 konsan- trasyonda 10 dakikada, diğer Gram pozitif kok ve Gram negatif çomak şeklindeki bakterilerin çoğunu 1/1.000 104konsantrasyonda 2.5 dakikada, bakteri sporlarını ise ortalama 1/500 konsantrasyonda 2.5 dakikada öldürebildiği saptanmıştır. Benzalkonyum klorürün S. aureus'u 1/1.000 konsantrasyonda 10 dakikada, P. aeruginosas 1/400 konsantrasyonda 2.5 dakikada, diğer Gram pozitif kok ve Gram negatif çomak şeklindeki bakterileri 1/500 - 1/1.000 konsantrasyonda 2.5 dakikada, bakteri sporlarını ise ortalama 1/400 konsantrasyonda 2.5 dakikada öldürdüğü saptanmıştır. Denediğimiz % 5 benzalkonyum klorür, % 1.35 formaldehit, % 0.75 glutaraldehit ve % 3.8 glioksal karışımının S. aureus'u 1/800 konsantrasyonda 10 dakikada, P. aeruginosa'^ ise 1/500 konsantrasyonda 10 dakikada diğer Gram pozitif kok ve Gram negatif çomak şeklindeki bakterilerin çoğunu 1/1 000 konsantrasyonda 2.5 dakikada, bakteri sporlarını ise ortalama 1/200 konsantrasyonda 2.5 dakikada öldürdüğü saptanmıştır. Etkisini araştırdığımız % 0.1 glutaraldehit, % 32.5 1-propanol ve % 18 etanol karışımının S. aureus'u 1/4 konsantrasyonda 2.5 dakikada, P. aeruginosa'^ 1/5 konsantrasyonda 7.5 dakikada, diğer Gram pozitif kok ve Gram negatif çomak şeklindeki bakterilerin çoğunu ortalama 1/5 konsantrasyonda 10 dakikada, bakteri sporlarını ortalama 1/3 konsantrasyonda 2.5 dakikada öldürdüğü saptanmıştır. Serbest klor içeren bileşiklerden sodyum hipoklorit ve kloramin T'nin ise denediğimiz bakterilerin çoğunu 1/100 konsantrasyonda öldüremediği saptanmıştır. Yapılan deneyler sonucunda % 9 benzalkonyum klorürün noniyonik yüzey etken madde ile olan kombine preparatının izole ettiğimiz tüm bakterilere karşı en etkili dezenfektan madde olduğu belirlenmiştir. 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY IDENTIFICATION OF MICROORGANISMS WHICH ARE FREQUENTLY ISOLATED IN THE PHARMACEUTICAL INDUSTRY AND INVESTIGATION OF THEIR SENSITIVITY AGAINST VARIOUS DISINFECTANTS In this study, the samples were taken by open dishes, swabs and membran filtration techniques from a company who manufactures pharmaceutical products in Turkey. Overall 255 bacterial strains were isolated from 112 samples; where 25 of them were isolated from 12 samples of manufacturing operators, 45 strains from 20 samples of dressing rooms, 93 strains from 26 samples of manufacturing areas, 29 strains from 10 samples of machines and equipments, six strains from three water samples, 16 strains from three samples of microbiology laboratory and 41 strains from 38 samples of final products. Bacterial strains were identified according to their morphological and biochemical characteristics and 29 different bacterial species were determinated. We found that 154 of the 255 isolated strains were coagulase negative Staphylococcus, 40 strains were Micrococcus, 44 strains were Bacillus and two strains were Corynebacterium. We also identified two Pseudomonas aeruginosa, two Burkholderia cepacia, one Staphylococcus aureus, Xanthomonas maltophilia, Aeromonas sabria, Ochrobactrum anthropi and Meeksella zoohelcum strains in the samples which were taken from the air of manufacturing areas, Pseudomonas chlororaphis, Xanthomonas maltophilia, Aeromonas sabria and Agrobacter radiobacter from water samples and two Agrobacter radiobacter strains from final products. Using six different disinfectants which were routinaly used at the pharmaceutical company we assessed the inhibition coefficient, inferior letal coefficient and superior letal coefficient against 29 strains of different species, 22 vegetative bacterial species and seven spore forming Bacillus species, respectively. For this purpose we used benzalkonium chloride, a combination of 1069 % of benzalkonium chloride and nonionic surface active agent, a mixture of 5 % of benzalkonium chloride, 1,35 % of formaldehyde, 0,75 % of glutaraldehyde and 3,8 % of glyoxal, a mixture of 0,1 % of glutaraldehyde, 32,5 % of 1-propanol and 18 % of ethanol, 10 % of sodium hypochloride and chloramine T trihydrate. We found that benzalkonium chloride killed S. aureus at a concentration of 1/1.000 in 10 minutes, most of the other Gram positive cocci and Gram negative rods at a concentration of 1/500-1/1.000 in 2,5 minutes, P. aeruginosa at a concentration of 1/400 in 2,5 minutes and bacterial spores at a concentration of 1/400 in 2,5 minutes. The combination of 9 % of benzalkonium chloride and nonionic surface active agent killed S. aureus at a concentration of 1/1.000 in 10 minutes, most of the other Gram positive cocci and Gram negative rods at a concentration of 1/1.000 in 2,5 minutes, P. aeruginosa at a concentration of 1/500 in 10 minutes and bacterial spores at a concentration of 1/500 in 2,5 minutes. The mixture of 5 % of benzalkonium chloride, 1,35 % of formaldehyde, 0,75 % of glutaraldehyde and 3,8 % of glyoxal killed S. aureus at a concentration of 1/800 in 10 minutes, most of the other Gram positive cocci and Gram negative rods at a concentration of 1/1.000 in 2,5 minutes, P. aeruginosa at a concentration of 1/500 in 2,5 minutes and bacterial spores at a concentration of 1/200 in 2,5 minutes. The mixture of 0,1 % of glutaraldehyde, 32,5 % of 1-propanol and 18 % of ethanol killed S. aureus at a concentration of 1/4 in 2,5 minutes, most of the other Gram positive cocci and Gram negative rods at a concentration of 1/5 in 10 minutes, P. aeruginosa at a concentration of 1/5 in 7,5 minutes and bacterial spores at a concentration of 1/3 in 2,5 minutes. Sodium hypochloride and chloramine T trihydrate showed no activity against most of the strains at a concentration of 1/100. Consequently, the findings of our study showed that the combination of 9 % benzalkonium chloride and nonionic surface active agent was the most active disinfectant against the strains which were isolated from a pharmaceutical company. 107