Düzlemsel perde çerçeveli yüksek yapıların dinamik yükler altında davranışı
Behavior of high-rise planar shear-wall-frame structures under dynamic loads
- Tez No: 797732
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hesaplama işlemlerinin ve bilgisayar donanımının teknik olarak gelişmesiyle, doğru hesaplama yöntemlerine ulaşmak için statik ve dinamik hesaplama yöntemlerinin sürekli geliştirilmesi gerekmektedir. Depremler, yapı elemanlarına ve özellikle de perde duvar kiriş birleşiminin olduğu bölgede gerek kesme kuvvetleri ve gerekse moment kuvvetleriyle etki etmektedir. Sunulan çalışmada, FORTRAN derleyicisi kullanılarak algoritmaya bağlı bir program geliştirilmiştir. Geometrisi ve malzeme özellikleri bilinen düzlemsel bir yapının statik ve dinamik yüklerin altındaki tepkisini bulabilmek adına sonlu elemanlar yöntemine dayanan bir program kodlanmıştır. Bu program YAY2020 olarak adlandırılmıştır. Bu kapsamda, perde duvar elemanların formülasyonunda düzleme dik momentin ve dönmenin göz önüne alınması için 12x12 boyutunda diyagonal ve diyagonal dışı elemanlara sahip olan kütle ve rijitlik matrisleri kullanılmıştır. Kesme yapı (Shear Building) ve Geniş kolon (Wide Column) gibi bazı analiz teknikleri YAY2020 programıyla incelenmiştir. Yüksek katlı yapılarda statik ve dinamik analizlerinin gerçekleştirilmek için YAY2020'de modal analiz (Eigen ya da Jacobi hesabı) ve zaman tanım alanında analiz (Newmark analizi) yapılmıştır. Analizlerde mümkün olduğunda kabul yöntemlerinden vazgeçerek kesin hesap yöntemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According with the technical development of computing processes and computer hardware, static and dynamic calculation methods need to be constantly improved in order to reach the correct calculation methods. Earthquakes affect the structural elements, especially in the area where the curtain wall is connected to the beam, with both shear forces and moment forces. In this study, an algorithm-dependent program will be developed using the FORTRAN compiler. For this purpose, in order to find the response of planar structure under static and dynamic loads with known geometry and material properties, a program based on finite element method will be coded. This program will be called as YAY2020. Also in this study, mass and stiffness matrices with diagonal and non-diagonal elements of size 12x12 will be used to take into consider the moment and rotation perpendicular to the plane in the formulation of shear wall elements. Modelling approaches such as Shear Building and Wide Column will be examined with YAY2020 program. Modal analysis (Eigen or Jacobi calculation) and time history analysis (Newmark analysis) will be made in YAY2020 in order to perform static and dynamic analysis in high-rise buildings. In the analyses, the possibility of finding accurate calculation methods by giving up on acceptance methods whenever possible will be discussed.