Bağlama eğitiminde müzikal anlatım ögelerinin öğretimine yönelik bir model önerisi
A model proposal for teaching the items of musical expression in bağlama education
- Tez No: 797733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAMİL İNANICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma, bağlama eğitiminde müzikal anlatım ögelerinin öğretimine yönelik hazırlanan alıştırmaların müzik öğretmenliği lisans programı bağlama öğrencilerinin müzikal anlatım ögelerini seslendirme düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmada deneysel desenlerden“Tek grup ön test-son test desen”kullanılmıştır. Bağlama eğitiminde müzikal anlatım ögelerinin öğretimine yönelik oluşturulmuş alıştırmalar ve bu öğretim için düzenlenmiş eserlerin dâhil edildiği bir öğretim programı tasarlanmıştır. Hazırlanmış alıştırmalar ve eserlerin hem öğretimine hem de değerlendirilmesine yönelik veri toplama araçları geliştirilmiştir. Geliştirilen veri toplama araçlarının geçerlik-güvenirliğine yönelik uzman görüşleri alınarak çalışmaya katkı sağlanmıştır. Bulgular: Bağlamada seslendirilmek üzere legato, mordan ve vibrato için yazılmış eser ve alıştırmalara yönelik yapılan istatistiksel analizlerde ön test ve son test puanlarının arasında son test lehine anlamlı farklılıklar görülmüştür. Aynı zamanda bu alıştırma ve eserlerin ön test ve son test aritmetik ortalamalarında da son test lehine bir farklılık saptanmıştır. Bağlamada seslendirilmek üzere hazırlanmış alıştırma ve eserlerin yer aldığı eğitim programının, müzik öğretmenliği lisans programı bağlama öğrencilerinin müzikal anlatım ögelerini seslendirme düzeylerine olumlu yönde etkili olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Bu çalışmada yapılan araştırmalar ve istatistiksel analizler sonucunda hipotezleri destekleyici bir şekilde, hazırlanmış olan alıştırmalar ve eserlerin bağlama eğitiminde kullanılabilirliği görülmüştür. Çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin müzikal anlatım ögeleri için hazırlanmış olan alıştırmaları seslendirme ön test ve son test sonuçları incelendiğinde, deney sürecinde uygulanan programının, çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin performanslarını artırarak olumlu etki yaptığı, öğrencilerin müzikal anlatım ögeleri için hazırlanmış olan eserleri seslendirme ön test ve son test sonuçları incelendiğinde, deney sürecinde uygulanan programın, çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin müzikal anlatım ögelerini seslendirme performanslarını artırarak olumlu etki yaptığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research will be carried out to examine the effects of the exercises which are prepared for the teaching of musical expression items in bağlama tuition on the students of the music teaching undergraduate and their vocalizing levels. Method:“One group pre test-post test design”, one of the experimental designs, was used in the study. A teaching program was designed including exercises designed for teaching musical expression elements in bağlama education and works arranged for this teaching. Data collection tools were developed for both teaching and evaluation of the prepared exercises and studies. Expert opinions on the validity and reliability of the developed data collection tools were obtained and contributed to the study. Findings: In the statistical analysis of the works and exercises written for legato, mordant and vibrato to be performed on the bağlama, significant differences were observed between the pre-test and post-test scores in favor of the post test. At the same time, there was a difference between the pre test and post test arithmetic averages of these exercises and pieces in favor of the posttest. It was seen that the training program, which included exercises and works prepared to be performed on the bağlama, had a positive effect on the level of vocalization of musical expression elements of bağlama students in the music teaching undergraduate program. Conclusions: As a result of the researches and statistical analyzes conducted in this study, it was seen that the prepared exercises and works can be used in bağlama education in a way that supports the hypotheses. When the pre-test and post-test results of performing the exercises prepared for the musical expression elements of the students constituting the study group were examined, it was concluded that the program applied in the experimental process had a positive effect by increasing the performance of the students constituting the study group, and when the pre-test and post-test results of performing the works prepared for the musical expression elements of the students were examined, it was concluded that the program applied in the experimental process had a positive effect by increasing the performance of the students constituting the study group in performing the musical expression elements.