Genetic diversity and biochemical characterization of common purslane (Portulaca oleracea L.) populations
Semizotu (Portulaca oleracea L.) popülasyonlarının genetik çeşitliliği ve biyokimyasal karakterizasyonu
- Tez No: 797738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KHAWAR JABRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Semizotu hem yabani bir bitki hem de bir yabani ottur ve ayrıca yenilebilir ve besin değeri ile tanınır. Bu çalışma, 25 semizotu çeşidinin morfolojik ve biyokimyasal özelliklerini ve genetik çeşitlilik analizini belirlemiştir. Çeşit tohumları Türkiye'nin çeşitli yerlerinden toplanmıştır. Deney dört kez yapıldı; iki tekrarı morfolojik verilerin kaydı için, diğer ikisi ise biyokimyasal analiz için kullanıldı. Sonuçlar, BT-Altınkulak, Assem ve Yerli çeşitlerinin sırasıyla en yüksek bitki boyu, kök taze ağırlığı ve bitki taze ağırlığı için kaydedildiğini göstermiştir. Biyokimyasal karakterizasyon için en yüksek toplam fenolik madde içeriği Yağmur (685.4 mg AEE 100-1) çeşidinde bulunmuştur. Antosiyanin en yüksek olarak Agr Tohum'da bulundu (1.09 μg mL-1). Kurabiyeler, üç farklı yaprak tozu miktarı, yani 10 g, 20 g ve 30 g ile ortak semizotu girişlerinin bir karışımından hazırlandı. Kayıtlı alellerin sayısı, Polimorfik bilgi içeriği (PIC) ve küme analizi, toplanan ortak semizotu girişlerinde spesifik bir genetik varyasyon ortaya koymadı. Sonuçlar, yaygın semizotu girişlerinin çeşitli biyoaktif bileşikler açısından zengin bir kaynak olduğunu ve oldukça çeşitli morfolojik ve biyokimyasal özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to being a weedy and wild plant, common purslane (Portulaca oleracea L.) is also valued for its cooking and dietary benefits. The morphological, biochemical, and genetic variations of 25 accessions of common purslane were analyzed in the current investigation. The accessions' seeds were obtained from diverse areas around Turkiye. The study was repeated four times; twice for morphological data collection and twice for biochemical evaluation. The accessions BT-Altinkulak, Assem, and Yerli were found to have the maximum plant height, root fresh weight, and plant fresh weight. Accession Yagmur has a good total phenolic content (685.4 mg AEE 100-1). Agr Tohum has the most anthocyanin concentration (1.09 g mL-1). Cookies were made using a mixture of common purslane accessions and three distinct leaf powder proportions 10, 20, and 30 g were used. ISSR markers were employed to assess genetic variation. The number of recorded alleles, Polymorphic information content (PIC), and cluster analysis revealed no specific genetic variation in the collected common purslane accessions. The results demonstrated that common purslane accessions are an abundant supplier of numerous bioactive chemicals and have a multitude of morphological and biochemical features.