Bilinen kalp hastalığı olmayan çocuklarda elektrokardiyogramda QRS sol aks derecesinin doğumsal kalp hastalığını öngörmede etkisi
The effect of QRS left axle grade on prediction of concentrate heart disease in children without known HEART disease in electrocardiogram
  1. Tez No: 797745
  2. Yazar: GAMZE YAYLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç:Çocuk Kardiyolojisi Kliniği polikliniğine çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, üfürüm duyulması, bayılma veya morarma şikayeti ile başvuran ya da yönlendirilen, bilinen kalp hastalığı olmayan çocuklarda elektrokardiyogramda QRS sol aks derecesinin doğumsal kalp hastalığını öngörmedeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif, gözlemsel olarak 15.05.2022-15.11.2022 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Kardiyolojisi polikliniğine çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, üfürüm duyulması, bayılma veya morarma şikayeti ile başvuran ya da yönlendirilen, bilinen kalp hastalığı öyküsü olmayan, 1 ay - 18 yaş arası kız ve erkek 510 hasta dahil edilerek yapılmıştır. Hastaların demografik ve muayene bilgileri, elektrokardiyogramda ritim, hız, P aksı, PR süresi, QRS süresi ve aksı, T aksı, QRS-T açısı, QT süresi, QTc süresi, Tp-e süresi, Tp-e/QT oranı, Tp-e/QTc oranı, ST-T değişikliği varlığını içeren parametreleri ve ekokardiyografi sonuçları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 510 hastanın 228' i (%44,7) kız, 282' si (%55,3) erkektir. Hastaların yaş ortalaması 7,10±5,47 yıl olarak bulundu. Hastaların %92,5' inde fizik muayene normal olarak değerlendirildi. 38 (%7,5) hastada patolojik üfürüm duyuldu. 2 (%0,4) hastada ek olarak gallop ritmi ve klik saptandı. Elektrokardiyogramda 13 hastada anormal P aksı, 45 hastada anormal QRS aksı, 10 hastada anormal T aksı, 44 hastada anormal QRS-T açısı saptandı. 8 (%1,5) hastada sağ aks deviasyonu, 37 (%7,2) hastada sol aks deviasyonu, 12 (%2,3) hastada ise süperior aks saptandı. Sol aks deviasyonu ortalama derecesi -8,7° olarak bulundu. Ekokardiyografi sonucunda 49 hasta doğumsal kalp hastalığı tanısı aldı. 5 (%0,95) hastada ventriküler septal defekt, 5 (%0,95) hastada patent duktus arteriosus, 9 (%1,9) hastada mitral kapak prolapsusu veya mitral yetersizlik, 15 (%2,85) hastada atriyal septal defekt, 5 (%0,95)hastada pulmoner kapak patolojisi, 8 (%1,6) hastada aort kapak patolojisi veya yetersizlik, 2 (%0,4) hastada ise atriyoventriküler septal defekt saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim:It is aimed to investigate the effect of QRS left axis grade on electrocardiogram in predicting congenital heart disease in children without known heart disease who applied or were referred to the Pediatric Cardiology Clinic with the complaints of palpitations, chest pain, shortness of breath, murmur, fainting or bruising. Material and Methods: Our study was conducted in a single-center, prospective, observational study, with the complaints of palpitation, chest pain, shortness of breath, murmur, fainting or bruising, which was applied to the Pediatric Cardiology outpatient clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, Department of Pediatrics, between 15.05.2022 and 15.11.2022. The study included 510 male and female patients, aged 1 month to 18 years, without a known history of heart disease. Demographic and examination information of the patients, rhythm, speed, P axis, PR duration, QRS duration and axis, T axis, QRS-T angle, QT duration, QTc duration, Tp-e duration, Tp-e/QT ratio, Tp-e/QTc ratio, presence of ST-T changes and echocardiography results were evaluated. Results: Of the 510 patients included in the study, 228 (44,7%) were female and 282 (55,3%) were male. The mean age of the patients was 7,10±5,47 years. Physical examination was normal in 92,5% of the patients. Pathological murmur was heard in 38 (7,5%) patients. Gallop rhythm and click were also detected in 2 (0,4%) patients. Electrocardiogram revealed abnormal P axis in 13 patients, abnormal QRS axis in 45 patients, abnormal T axis in 10 patients and abnormal QRS-T angle in 44 patients. Right axis deviation was found in 8 (1,5%) patients, left axis deviation in 37 (7,2%) patients and superior axis in 12 (2,3%) patients. The mean degree of left axis deviation was -8.7°. As a result of echocardiography, 49 patients were diagnosed with congenital heart disease. Ventricular septal defect in 5 (0,95%) patients, patent ductus arteriosus in 5 (0,95%) patients, mitral valve prolapse or mitral regurgitation in 9 (1,9%) patients, atrial septal defect in 15 (2,85%) patients, pulmonary valve pathology in 5 (0,95%) patients, aortic valve pathology or insufficiency in 8 (1,6%) patients, and atrioventricular septal defect in 2 (0,4%) patients.