Perinatal kayıp yaşayan annelerin yas deneyimleri: Kalitatif bir çalışma
Grief experiences of mothers living perinatal lost: A qualitative study
- Tez No: 797746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR ELÇİN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada perinatal kayıp sonrası annelerin yas deneyimlerinin belirlenmesi ve yas süreci ile nasıl başa çıktığını öğrenmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada, nitel araştırma yöntemi olan olgu bilim (fenomolojik) desen kullanılmıştır. Çalışma, Ekim 2022- Şubat 2023 tarihleri arasında, özel bir hastanenin doğum polikinliğine başvuran 20 perinatal kayıp yaşamış anne ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak elde edilmiştir. Görüşmeler yüz yüze görüşmeler aracığıyla, derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak, bireysel olarak gerçekleştirilmiştir. Veriler MaxqdaAnalytics Pro Nitel Veri Analizi Programı kullanılarak betimsel analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Bulgular: Yarı yapılandırılmış formda üç tema belirlenmiştir. Temalar, Travmatik Yas Deneyimleri, Karmaşık Yas Deneyimleri ve Kayıpla Başa Çıkma Yöntemleri olarak belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada annelerin kayıp sonrası kendilerini suçladıkları; eşi ile ilişkilerinin bozulduğu; yalnızlaştıkları ve suçlandıkları bulunmuştur. Annelerin kayıptan sonra en çok kaçınma ile başa çıktıkları belirlenmiştir. Perinatal kayıp sonrası annelerin yas sürecini daha kolay atlatabilmeleri için yas farkındalığı ve ilgili uzmanlar tarafından psikososyal destek verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the mourning experiences of mothers after perinatal loss and to learn how they cope with the mourning process. Method: In the study, descriptive design, which is a qualitative research method, was used. The study was conducted with 20 mothers who experienced perinatal loss between October 2022 and February 2023. The data of the study were obtained by using the Personal Information Form and the Semi-Structured Interview Form, which were created by the researchers in line with the literature. Interviews were conducted individually, through face-to-face interviews, using in-depth interview method. Data were analyzed by content analysis technique using MaxqdaAnalytics Pro Qualitative Data Analysis Program. Results: Three themes were determined on the semi-structured form. Themes were determined as Traumatic Grief Experiences, Complex Grief Experiences and Methods of Coping with Loss. Conclusion: In this study, mothers blamed themselves after the loss; his relations with his wife deteriorated; They were found to be lonely and accused. It was determined that mothers mostly coped with avoidance after loss. In order for mothers to overcome the grieving process more easily after perinatal loss, it is recommended to provide grief awareness and psychosocial support by relevant specialists. Conclusion: In this study, mothers blamed themselves after the loss; his relations with his spouse and friends deteriorated; It was determined that they became lonely and did not receive enough support from health professionals (such as lochia and lactation). It was determined that mothers mostly coped with avoidance after loss. It is recommended that mourning awareness and psychosocial support be provided by relevant specialists in order for mothers to overcome the grieving process more easily after perinatal loss.